ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 18:02

Diyarbakırlıların ikinci memleketi İstanbul


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 174 bin Diyarbakırlının İstanbul'da, 205 bin Şanlıurfalının ise Gaziantep'te yaşadığı bildirildi.
    
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Salih Uras, yaptığı açıklamada, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) sonuçlarına göre, Türkiye'de Diyarbakır ve Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı toplam 4 milyon 297 bin kişi bulunuyor.
    
ADNKS sonuçlarına göre Türkiye genelinde yaşayan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 1 milyon 943 bin, Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı toplam 2 milyon 353 bin kişi bulunduğunu belirten Uras, Diyarbakır'da yaşayan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 1 milyon 355 bin, Şanlıurfa'da ise Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı 1 milyon 656 bin kişinin bulunduğunu kaydetti.
    
     Diyarbakırlılar İstanbul'u, Şanlıurfalılar ise Gaziantep'i tercih ediyor
    
Uras, verilere göre Diyarbakırlıların ikinci il olarak en fazla İstanbul'da Şanlıurfalıların ise Gaziantep'te yaşadığını belirterek şöyle dedi:
    
''Diyarbakırlıların yaşadığı illere göre dağılımında 174 bin kişi ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul'u 64 bin kişi ile İzmir, 60 bin ile Adana, 56 bin kişi ile Mersin, 30 bin kişi ile Batman, 29 bin kişi ile Antalya, 27 bin kişi ile Bursa ve 23 bin kişi ile Ankara izledi. Şanlıurfalıların yaşadığı illere göre dağılımda ise 205 bin kişi ile Gaziantep ilk sırada yer aldı. Gaziantep'i 108 bin kişi ile İstanbul, 89 bin kişi ile Adana, 60 bin kişi ile Mersin, 39 bin kişi ile İzmir, 22 bin kişi ile Diyarbakır, 22 bin kişi ile Ankara, 22 bin kişi ile Antalya ve 17 bin kişi ile Osmaniye izledi.''
    
   Mardinliler ilk sırada
    
Diyarbakır ve Şanlıurfa'da yaşayan diğer illerin nüfusuna kayıtlı 340 bin kişi bulunduğunu açıklayan Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da yaşayan diğer illerin nüfusuna kayıtlı vatandaşlar sıralamasında ilk sırada Mardinlilerin yer aldığını bildirdi.
    
Diyarbakır ilinde yaşayan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı sayısı 1 milyon 355 bin, Şanlıurfa'da ise 1 milyon 656 bin kişi olduğunu belirten Uras şöyle devam etti:
    
''Nüfusu 1 milyon 592 bin olan Diyarbakır'da yaşayanların memleketlerine göre sıralamasında, 75 bin kişi ile Mardinliler ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 31 bin ile Bingöllüler, üçüncü sırada 22 bin kişiyle Şanlıurfalılar, dördüncü sırada 14 bin kişi ile Batmanlılar, beşinci sırada ise 13 bin kişi ile Elazığlılar yer alıyor. Nüfusu 1 milyon 762 bin olan Şanlıurfa'da yaşayanların memleketlerine göre sıralamasında ise ilk sırada 26 bin kişi ile Mardinliler, ikinci sırada 10 bin kişi ile Diyarbakırlılar, üçüncü sırada 5 bin kişi ile Gaziantepliler, dördüncü sırada 4 bin kişi ile Adanalılar, beşinci sırada ise 3 bin kişiyle Hataylılar yer aldı.''
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER