ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 12:26

Diyarbakır’dan İzmir'e selam getirdiler


Diyarbakır’dan gelen 26 kişilik gazeteci heyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin misafiri oldu. Gazetecileri ağırlayan Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, “Nemrut Dağı’nın eteklerinde birlikte kuzu yediğim adamın torunuyla benim torunum neden kavga etsin? Sulh huzurdur. Bu yaralar kolay sarılacak.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde 23 Mayıs 2013 tarihinde Diyarbakır’a gidecek heyetin temaslarını izleyecek olan Diyarbakırlı gazeteciler, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü’nün evsahipliğinde İzmir’e geldi. Aralarında Diyarbakır Basın Yayın İl Müdürü Melik Akaslan, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Veysi İpek ve Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Kaçar’ın da bulunduğu heyet, Başkan Vekili Aydoğan’ı ziyaret etti. Heyetini ağırlamaktan onur duyduklarını belirten Aydoğan, kendilerinin de yaklaşık 200 kişiyle yapacakları ziyareti hatırlatarak, bu görüşmelerin önemine değindi. Türkiye’nin batıdan doğuya bir olduğunu vurgulayarak, “Bizde verme kültürü, gülmek, sarılmak var. Bu değerler Avrupa’da, başka kültürlerde yok. Bizde merhamet, iyilik, güzellik var. Önemli olan kardeşliktir. Bunların arasına başka şeyler giremez. Olsa olsa siyaset girer, siyaset de gelip geçer.” şeklinde konuştu. İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihiyle yaşanacak bir şehir olduğunu söyleyen Sırrı Aydoğan, Diyarbakır’ın da büyük potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Barış sürecinin olumlu etkileri olacağına inandığını kaydederek, “Hiç kimsenin endişesi olmasın ki, bölgede barış ve huzur olduğu zaman her şey olacaktır. Sanayi ve turizm gelişecektir. Eskiden Karadeniz’i, Urfa’yı, Mardin’i kimse bilmezdi. Dünya insanları, aynı yerlere seyahat etmekten bıktı. Bölge de bu gelişmelerden mutlaka payını alacaktır.” dedi.

'TORUNLARIMIZ NEDEN KAVGA ETSİN?'

Diyarbakırlı gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başkan Vekili Aydoğan, barış sürecine ilişkin görüşlerini açıkladı. Bitlis’te uzun yıllar görev yaptığını, bölge insanını iyi tanıdığını söyledi: “Bizler ayrıca din birliği gibi çok önemli bir faktöre sahibiz. Geçmişten gelen güzelliklerimiz var ve bunları bozmak çok zor. Münferit olaylar olabilir ama bunları toplumların tümüne mal etmek yanlış olur. Sulh istemeyen bir insan olabilir mi? Sulh huzurdur. Şahsi çıkarı olan birkaç kişi dışında batıda ya da doğuda sulh istemeyen kimsenin, siyasi partinin olması mümkün değildir. Türkiye, kaynakları çok büyük bir ülke. Bu sıkıntılar bitince, yaraların kolay sarılacağına inanıyorum.” Aydoğan, Diyarbakırlı gazetecilere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin "Kardeş Aile" ve "İç Göç Entegrasyon" projeleri hakkında da bilgi verdi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İpek de İzmir’e yaptıkları ziyaretten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Diyarbakır’ın 8 bin yıllık tarihe sahip olduğunu ve medeniyetin başladığı şehirlerden biri sayıldığını vurgulayan İpek, İzmir ve Diyarbakır’ı kardeşlik ve tartışma kültürünün yoğun olduğu iki şehir olarak tanımladı: “Entelektüel yapısıyla Türkiye’ye yön veren, buradan çıkan fikirlerle ülke mozaiğini şekillendiren bir kent olan İzmir’de olmaktan mutluyuz. Size Diyarbakır’dan selam getirdik. Bizler de sizleri önümüzdeki günlerde Diyarbakır’da ağırlamaktan mutlu olacağız.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER