ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 17:25

Diyarbakır'daki uyuşturucu operasyonu


Diyarbakır'ın Hani ilçesinde gerçekleştirilen hava destekli uyuşturucu operasyonunda 1 ton 200 kilogram esrar ile 2 mutfak tüpü ve teneke içerisine yerleştirilmiş yaklaşık 130 kilogram el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığınca uyuşturucu ile mücadele kapsamında, Hani ilçesi Gömeç köyü Çağıl mezrası kırsal alanında gizlendiği değerlendirilen esrar maddesinin ele geçirilmesiyle uyuşturucu madde imal ve ticareti yapmak suçundan hakkında yakalama kararı bulunan şahısların yakalanmasına yönelik başlatılan operasyonun sona erdiği bildirildi.

Hani Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, 4 jandarma özel harekat timi, 1 jandarma komando timi, 1 geçici köy korucusu timinin katıldığı operasyona, 3 kirpi ve 1 kobra tipi zırhlı araçla destek sağlandığı kaydedilen açıklamada, Jandarma Bölge Komutanlığından 1 Skorsky helikopter, 1 taarruz helikopter kolu, İHA ve İKU'nun da havadan keşif yaptığı belirtildi.

Operasyonda Çağıl mezrası ormanlık alanında toprağa gömülü bidonlar ve meşe ağaçları arasına gizlenmiş çuvallar içerisinde 5 ayrı noktada yaklaşık 950 kilogram kubar ve 250 kilogram toz olmak üzere toplam 1 ton 200 kilogram esrar bulunduğu aktarılan açıklamada, şöyle ifadelere yer verildi:

"Arama yapılan bölgenin emniyetini almak için görevlendirilen unsurlar tarafından ormanlık alanda kayaların arasına gizlenmiş vaziyette, 12 kilogramlık 2 mutfak tüpü ve 18 kilogramlık teneke içerisine yerleştirilmiş vaziyette kullanılmaya hazır yanıcı özelliğini muhafaza eden amonyum nitrat ile desteklenmiş yaklaşık 130 kilogramlık el yapımı patlayıcı madde ve 5 metre uzunluğunda kablo tespit edildi. Patlayıcı, imha ekipleri tarafından yerinde imha edildi. Söz konusu bölgede iki ağaç arasına asılı vaziyette 3 metre uzunluğunda 20 santimetre genişliğinde üzerinde bölücü terör örgütüne ait slogan bulunan bez pankart ele geçirildi. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması için yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER