ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 15:31

Diyarbakır'da "seçim güvenliği" toplantısı


Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, 30 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi ve halkın iradesinin sandığa yansıması amacıyla 8 siyasi parti yöneticisiyle protokol imzaladı.
Vali Kıraç başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen "Seçim güvenliği" toplantısına Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit, İl Jandarma Komutanı Albay Hilmi Atabey, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve ilçe kaymakamlarının yanı sıra, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) , Hür Dava Partisi (Hüda-Par), Büyük Birlik Partisi (BBP), Saadet Partisi (SP) ve Yurt Partisi'nin (Yurt-P) il başkanları ve başkan yardımcıları katıldı.
Vali Kıraç, toplantıdan sonrasınra siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla yaptığı açıklamada, Diyarbakır'daki siyasi parti il başkanlarıyla 30 Mart'ta yapılacak mahalli seçimlerle ilgili görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi.
"Adına ister güven, huzur ve barış ortamının devamı şeklinde bir mutabakat ister bir centilmenlik anlaşması deyin, bu toplantıyla hem seçmen hem vatandaş hem de siyasi partilerin görevlilerine çağrıda bulunma niyetimizi ortaya koyuyoruz" diyen Vali Kıraç, seçimlerin ülke için hayırlara vesile olmasını diledi.
- 800 mahalle, 18 belediye başkanı seçimi
Vali Kıraç, İl Seçim Kurulunca ildeki seçmen sayısı, sandık sayısı, sandık alanları ve adayların kesin listesinin henüz belirlenmediğini, bu nedenle konuya ilişkin herhangi bir çalışma yapmadıklarını söyledi.
Diyarbakır'da biri büyükşehir 17'si ilçe olmak üzere 18 belediye başkanı seçiminin yapılacağını kaydeden Kıraç, "30 Mart tarihi itibarıyla özel idarelerimiz tüzel kişiliklerini kaybedeceğinden 12 beldemizdeki mahaller artık yeni bir statüye kavuşuyor. 800 mahalle seçimi, 18 de belediye başkanı seçimini 30 Mart'ta yapacağız. Son verilere göre ilimizdeki nüfus sayısı bir milyon 607 bin 434'e ulaştı. Bunun 963 bin 457'si merkezde, 643 bin 980'i de diğer ilçe ve beldelerde yaşamını sürdüren vatandaşlar" diye konuştu.
Vali Kıraç, toplantıda Anayasanın 79. ve 127. maddeleri, 2972 sayılı Mahalli İdareler ve Mahalle Muhtarlıkları İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkındaki Kanun, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bu seçimlere yönelik aldığı kararların ilde nasıl uygulanacağına yönelik parti başkanlarıyla bir protokol imzaladıklarını belirtti.
"Bu protokol milli iradenin sandığa yansımasının kabulü, halkın iradesinin sandığa yansımasının önündeki tüm engellerin kaldırılmasını içeriyor" ifadelerini kullanan Vali Kıraç, bu nedenle toplantıda seçimin güvenli ortamda geçmesi için görev yapacak güvenlik birimlerinin de yer aldığını vurguladı.
- Yasanın öngörmediği noktalardaki parti flamaları ve bayraklar
Vali Kıraç, toplantıda ele alınan konulara ilişkin şunları kaydetti:
"Toplantıda partilerin yasalarla YSK'nın kararlarına uygun davranmaları gerektiğini görüştük. Bu kapsamda 298 sayılı yasanın 60. maddesinde öngörülen siyasi partiler ve adayların seçim bürolarına il ilçe ve belde parti başkanlık binalarına 50 metrelik mesafede, açık ve kapalı yer toplantıları, taşıtlarda ve miting alanı ile çevre afiş, poster, flama ve benzeri propaganda materyallerini asabilecekler. Seçim irtibat büroları ve parti binaları önüne asılacak bayrak ve flamalarda sınırlama yok ancak 50 metre mesafeyi geçmeyecek şekilde olmasına karar verdik. Ayrıca partilerimizin mutabakatla ön gördüğü bir çağrıda bulunarak parti il binaları ve seçim büroları dışında partilerin ortak kullanabilecekleri, malzemelerini asabilecekleri alanların tespitinin il seçim kurulundan istenmesine karar verildi. İlde şu anda fiilen cadde ve sokaklarda asılı bulunan ve yasanın öngörmediği noktalardaki parti flamalarının ve bayrakların 2 gün içerisinde ilgili partiler tarafından indirilmesine oy birliğiyle karar verdik."
- Seçim güvenliği
Vali Kıraç, seçim dönemi siyasi partiler ve adayların hem miting yapacaklarını hem de söylemlerini dile getireceklerine işaret ederek, bu kapsamda hoparlör kullanılırken mümkün olduğu kadar hastane, okul ve mabetlerin önünde yüksek ses oluşacak şekilde kullanılmaması, günün belli saatlerinde de mahalle aralarında bu şekilde halkın rahatsız edilmemesi yönünde karar aldıklarını belirtti.
Seçime katılan adayların tanıtım amacıyla hazırladıkları broşür, afiş, poster, el ilanı, bayrak, flama ve benzeri materyallerin yapımında çevreye uyumlu malzemelerin seçilmesine dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken Kıraç, naylon türü malzemelerin doğaya zarar vermesi nedeniyle geri dönüşümü olan cinsten malzemelerin materyal olarak kullanılmasına karar verdiklerini dile getirdi.
Vali Kıraç, 29 Mart'ta seçim propagandası süresinin bittiğini, o tarihten sonra herhangi bir uyarıya gerek kalmadan tüm seçim propaganda malzemelerinin toplatılması gerektiğini ifade ederek, şöyle dedi:
"Seçim irtibat büroları aydınlık, çevre güvenliğinin kolay sağlanabileceği, acil yardım araçlarının rahat ulaşabileceği, trafik akışının etkilemeyeceği noktalardan seçilmelidir. Büroların mümkün olduğunca kepenkli olmasına, farklı parti bürolarına çok yakın olmamasına, güvenlik kameralarının bulunmasına, açılış kapanış saatleri dışında bir eleman bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Seçim süresince hem valiliğimiz hem de ilgili güvenlik birimleriyle partilerimiz arasında sıcak diyaloğun olması için ilgili güvenlik birimlerinin seçtiği bir yetkili telefonunun hem de partilerimizle 24 saat irtibat kuracak bir irtibat görevlisi isminin belirlenmesine ve irtibat telefonlarının 24 saat açık kalacak şekilde tutulması kararı aldık. Partilerimizin yapacağı programlarda mitinglerde konvoylarda, toplantılarda güvenlik ihtiyacını karşılayacak birimlerin zamanında haberdar edilerek bu tür toplantılarda alınacak tedbirlerin üst seviyeye çıkarılmasına ayrıca kullanılacak araçların trafiği aksatmaması ve program sonrasında gelişi güzel yerlere bırakılmamasına özen gösterilmesi konusunda mutabakata vardık. Bunları ortak bir metin haline getirerek arkadaşlarımızla imzaladık."
- Partiler arası diyaloğun artırılması çalışması
Bir gazetecinin , "Son günlerde bazı partiler arasında yaşanan gerginlikler toplantıda görüşüldü mü?" sorusu üzerine Vali Kıraç, bu konunun da toplantıda ele alındığını söyledi.
Bu tür gerginliklerde parti yöneticilerinin olaya vakıf olana kadar belli bir zaman geçtiğine dikkati çeken Kıraç, "Benimsenmeyen, istenmeyen hadiselerin ne olduğunu tespit ettik. Bundan sonra hem partilerimiz bu konu üzerinde hassasiyetle duracak hem de partilerin birbirleriyle ilişkilerinde diyaloğu daha da artıracak bir çalışmayı da takip edeceğiz. Güvenlik birimlerimiz de seçim sürecince daha duyarlı olarak partilerden gelecek bu tür güvenlik taleplerini kısa sürede yerine getirip gerekli müdahaleyi yapacaklar" şeklinde konuştu.
Vali Kıraç, bu toplantının başka illerde yapılıp yapılmadığına ilişkin soruyu da valilik olarak tertipledikleri bir toplantı olduğunu ancak diğer illerde de bu tür toplantıların yapılmasının muhtemel olduğu şeklinde yanıtladı.
Bu tür toplantıların parti yönetimlerinden talep gelmesi halinde tekrarlanabileceğini vurgulayan Kıraç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Güvenlik Şube Müdürümüzün başkanlığında parti temsilcilerinden oluşan bir ekiple de zaman zaman bir araya gelerek ek talepler ek ihtiyaçlar görüşülecek. Biz bir arada yaşıyoruz. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurları. Onlarla bu tür sorunları her platformda, her konuda oturup konuşur, gereken tedbirleri alırız. Çözüm süreciyle bölgede son bir yıldır şiddet ve ölüm yaşanmıyor. Seçim sürecinin de bunu perçinlemesini istiyoruz. Seçimler demokrasinin şölenidir. Seçimsiz bir demokrasi olmaz. Birey haklarını sandıkta savunacaktır. İnsanların oylarını yansız, tarafsız, baskı altında olmadan sandıklara götürüp atmalarını ve kimlerin kendisini yönetmesini istiyorsa onları seçmeleri için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Tüm arkadaşlarda bu iradeyi gördüm. Umarız başlatılan barış süreci seçimlerle yeni bir ivme kazanır, Türkiye başlattığı bu yolu sonuçlandırır."


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER