ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:02

Diyarbakır'da 'Rojava' çatlağı


Diyarbakır'da Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava için tarihi surlarda yapılan insan zinciri eylemi BDP ile PKK'nın gösterisine dönüştü. Eyleme destek veren BDP dışındaki Kürt parti ve hareketler, eylemin BDP ve PKK'nın şovuna dönüşmesi nedeniyle alanı terk etti.

Diyarbakır'da Suriye'nin Kürt bölgesindeki halk için birlikte insan zinciri eylemi yapıldı. Önceki gün bir açıklama yapan BDP, DTK, DDKD, ÖSP, Azadi İnisiyatifi, Dicle-Fırat Diyalog Grubu ve KADEP'in de aralarında bulunduğu Kürt siyasi parti ve oluşumları, Rojava'da yaşananlara dikkat çekmek amacıyla tarihi surlarda insan zinciri eylemi yapacaklarını belirtmişti. Gruplar insan zinciri eyleminde slogan atılmayacağı, Öcalan fotoğrafları ile PKK bayrağının açılmayacağı ve eylemin sessiz zincir şeklinde yapılması konusunda kararlaşmışlardı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile BDP milletvekilleri, belediye başkanları ile diğer Kürt parti ve grupların temsileri tarihi surlara çıkarak eylem yaptı. Eylem kısa sürede BDP'nin şovuna dönüştü. PKK'nın bayrakları açılırken tarihi surlara dev bir Abdullah Öcalan fotoğrafı asıldı. Parti otobüsünü surların yakınına getiren BDP, eylemi tek başına yapmış gibi hareket etti. Parti otobüsünden programa katılan BDP'lilerin isimleri okunurken bazı Kürt partilerinin genel başkanlarının alanda olmasına rağmen isimleri okunmadı. Bu tutumun devam etmesi üzerine BDP ile hareket eden Kürt parti ve grupların başkan ve temsilcileri alanı terk etti.

Parti otobüsü üzerine çıkıp bir konuşma yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'nin Rojava bölgesiyle daha fazla dayanışma vaktinin geldiğini söyledi. Demirtaş, Diyarbakır surlarındaki Öcalan'ın fotoğrafını işaret ederek, "Sayın Abdullah Öcalan surlara, surlar da ona çok yakışıyor." dedi. Eyleme katılanlar tarihi surlara çıkıp yaklaşık 200 metre insan zinciri oluşturduktan sonra sessizce dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER