ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2013 Salı 16:38

Diyarbakır’da maytap satanlara 270 TL para cezası kesilecek


 Diyarbakır Valiliği, çocuk oyuncağı türünden patlayıcı madde ve havai fişek satımını yasakladı. Yasağa uymayanlara 182 TL, emre aykırı davranıştan 88 TL ise gürültü kirliliği yapmaktan ceza kesilecek.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, kamuoyunda havai fişek olarak bilinen proteknik maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımından dolayı halkta korku, heyecan ve panik yaşandığını, can ve mal güvenliklerinin tehlikeye atıldığı belirtildi. Bayram öncesi alınan tedbirler çerçevesinde istenmeyen olayların yaşanmaması için kontrollere ağırlık verildiği belirtilen açıklamada, “28.12.2005 tarih ve 3778 sayılı Valilik Kararı ile proteknik maddelerden olan çocuk oyuncağı nevinden patlayıcı maddeler ile havai fişeklerin bazı özel günlerde kullanılması neticesi halkta korku, heyecan ve paniğe neden olduğu, bilinçsiz ve küçük çocukların kullanmaları neticesinde yaralanmalara, mesken ve iş yerlerinde değişik çaplarda yangına sebebiyet verildiğinden yasaklanmıştır. Alınan karar gereği proteknik patlayıcı madde mamulleri satışının ve kullanılması yasaklanarak satmaya ve kullanmaya devam eden şahıslar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. (Emre Aykırı Davranış-182 TL Para Cezası) ve 36. (Gürültü-88 TL Para Cezası) maddelerine göre yasal işlem yapılarak idari para cezası uygulanmaktadır.” denildi.

Açıklamaya göre, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yaptığı denetimlerde maytap satan 9 kişi hakkında işlem yaptı. Yapılan çalışmada, havai fişek attığı belirlenen 9 kişiye 182’şer TL’den olmak üzere toplam 2 bin 312 TL para cezası kesildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER