ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 21:40

Diyarbakır’da fotoğraf günleri


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, DİFAK’ın düzenlediği Diyarbakır Fotoğraf Günleri’nin ilki 27 Mart 7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinlikler sırasında sergiler, söyleşiler, film gösterileri, atölye çalışmaları fotoğraf analizleri ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği DİFAK, bu yıl ilkini düzenleyeceği “Diyarbakır Fotoğraf Günleri” etkinliği ile izleyicilere uzun ve seyirli bir yolculuk yaşatmayı hedefliyor. Temel amacı, “Estetik görüntülerle yetinmek yerine fotoğrafı bir anlatım biçimi olarak özendirmek,” şeklinde belirlenen etkinlikler sırasında Türkiye’de ve Dünya’da fotoğrafın konumu irdelenmeye çalışacak.

Sümerpark Sanat Galerisi, Cigerxwîn Kültür Merkezi, Burhan Karadeniz Cep Sineması ve Dernek Lokalinde gerçekleşecek etkinlikler sırasında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden fotoğrafçılar ve fotoğrafseverler bir araya gelecek. Etkinlikler Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Nar Photos ve Geniş Açı Proje Ofisi tarafından da destekleniyor.

Etkinlik, 27 Mart Çarşamba günü saat 19:00-22:00 de gerçekleşecek Sevgi Ortaç’ın multimedya atölyesiyle başlayacak. 5 gün boyunca gerçekleşecek 5 oturumdan oluşan atölye çalışmasında hareketli ve durağan görüntünün bir arada kullanılmasını esas alan yeni bir görüntü dili üstüne çalışılacak.

“İleri çekim teknikleri”ni konu alan 3 gün boyunca 3 oturumda gerçekleşecek atölyeyi Yücel Tunca yürütecek. Yücel Tunca ayrıca fotoğrafta çeşitli ifade biçimleri konusunda yapacağı söyleşide bir dizi fotoğraf analizi gerçekleştirecek.

Programda Özcan Yurdalan’la “Türkiye’de Fotoğraf” söyleşisi, Murat Yaykın’la, dünya gündemini sarsan olayların fotoğraflarla imha ve ikna pratikleri, “Herkes İçin Duvar Kağıdı” adlı çalışmasıyla sergiye katılan Orhan Cem Çetin ile söyleşi ve “Fotoğrafta Kişisel Bakış Açısı” konulu Silva Bingaz söyleşisi yapılacak.

Fotoğrafın izleyiciye ulaşma sürecinde yeni arayışlara ve farklı denemelere dair yapacakları söyleşide Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz, dünyadaki ve Türkiye’deki pratikleri değerlendirecek. Erden Cantürk, Vedat Ateş, Serra Akcan, Erhan Arık’ın fotoğraf analizleri de etkinliklerde yer alacak.

Dolu dolu fotoğrafın solunacağı bu uzun yolculukta sinemanın büyüsü de unutulmadı. Savaş fotoğrafçısı olarak bilinen James Nachtwey’i konu alan 2002 En İyi Belgesel Oscarı ödüllü War Photographer belgeseli ve fotoğrafın uzun serüvenini anlatan BBC yapımı The Genıus of Photography belgeseli Burhan Karadeniz Cep Sineması salonunda izlenebilecek.

Diyarbakır Fotoğraf Günleri, fotoğrafın farklı uygulama alanlarından, sanatsal ve belgesel çalışmalardan, foto hikayelerden oluşan zengin bir sergi programına sahip. Orhan Cem Çetin’in “Herkes İçin Duvar Kağıdı” adlı ve Geniş Açı Proje Ofisi’nin “Orta Ölçekli Kent (Middle Town)” ve “Avrupa’nın Sınırları (European Borderlines)” adlı sergileri ilk kez Diyarbakır’da açılacak. Silva Bingaz’ın “Beyan” sergisinin yanı sıra Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin önderliğinde Deniz Pekkıyıcı’nın “Mınnına”, Füsun Karaman’ın “Sürgün” ve Gülnaz Bingölü’ün “Bedrerttin”, Sedef Özge’nin “Faytoncu”, Yaşar Eti’nin “Hatırlamak” adlı çalışmaları etkinliğin diğer sergileri olacak.

Sergi etkinliğine, Difak üyeleri Karma Fotoğraf sergileriyle katılacaklar. Sergiler 30 Mart Cumartesi günü Sümerpark Sanat Galerisinde ve Cigerxwîn Kültür Merkezinde izlenebilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER