ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 12:00

Diyarbakır çöp kutularına yeniden kavuşuyor


Diyarbakır'da daha önce güvenlik gerekçesiyle kaldırılan çöp konteynerleri yeniden yerlerine konulacak.
     Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında, "Sokaklarımıza Çöp Atanları Uzaklarda Aramayın" sloganıyla temizlik kampanyası başlatıklarını belirtti.
     Bir kenti sevmenin, onun sokak ve caddelerini sahiplenmekten geçtiğini ifade eden İpek, şöyle konuştu:
     "Diyarbakırlıların neden ısrarla bu kenti kirlettiklerini anlamaya çalıştık. Vardığımız sonuç, bu kentte yaşayanların kendilerini bu kente ait hissetmedikleriydi. Ait hissetmedikleri bir kente de iyi bakmıyorlardı. Zorunlu ve yoğun bir göçle gelmişlerdi ve bu durumu kabul edemiyorlardı. 'Belediye değil misiniz- Biz kirleteceğiz, siz temizleyeceksiniz' sözüyle çok karşılaştık. Ancak evinde küçük bir toz parçasına bile tahammül edemeyen kadınların hemen evinin kapısında nasıl bir kirlilik unsuruna dönüştüğünü, esnafın kapısının önünde bir çöp alanı yarattığını, evlerden sokaklara yemek artıklarının, çocuk bezlerinin atılmasını içimiz acıyarak gördük."
    
     -750 ton çöp toplanıyor-
    
     İpek, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde bin 188 kişinin temizlik için çalıştığını, 107 çöp toplama, 22 yol süpürme aracının hizmet verdiğini ve bir günde 750 ton çöp toplandığını belirterek, temizlik için belediyelerin yılda 46 milyon 152 bin lira harcadığına dikkati çekti.
     "Acaba 46 milyon lirayla bu kentte ulaşım altyapısı, sosyal konut projeleri gibi daha birçok proje hayata geçirilebilir miydi- Onlarca park yapılabilir, yüz binlerce insanın yoksulluk sorunu bertaraf edilebilir, genç kadınlarımız ve erkeklerimiz için iş alanları yaratılabilir miydi- Ama biz böylesine bir bütçeyi sürekli olarak yaratılan bir kirliliğe harcıyoruz" diyen İpek, sanki kent halkı tarafından cezalandırılmış gibi sürekli çöp topladıklarını söyledi.
    
     -Çöp konteynerleri için güvenlik sorunu kalmadı-
    
     Yaptıkları ihale kapsamında 800 çöp kovası aldıklarını dile getiren İpek, bunlardan 300 çöp kovasını okullara ve kurumlara vereceklerini, ana arterlerde elektrik direklerine de ısıya dayanıklı kompozit olarak tabir edilen 300 çöp kovası, 200 özel tasarım çöp kovasını da cazibe caddelere yerleştireceklerini bildirdi.
     İpek, şöyle devam etti:
     "Geçmiş yıllarda çöp konteynerleri kentin her yerinde vardı ve kent daha temizdi. Ancak güvenlik gerekçesiyle kaldırıldı. Artık güvenlik sorunu kalmadığı için çöp konteynerlerini tekrar yerleştireceğiz. Katı Atık Entegre Tesisi Projemiz nihayet onaylandı. Bu projemizle katı atıklar kaynağında ayrıştırılarak tesise ulaştırılacak. Çınar ilçemizin Sevindik köyüne kurulacak tesisimiz, 34 milyon avroyu aşkın bir fona sahip. Bu bütçenin yüzde 78'ini AB finanse ediyor. Bu büyük tesisin 2015 yılında faaliyete geçmesini hedefliyoruz."
    
     -En yoğun kirlilik okullarda-
    
     Başkan Vekili İpek, kirliliğin en yoğun yaşandığı yerlerin başında okulların geldiğini, okul yönetimlerinin temizlik konusunda daha duyarlı olmasını beklediklerini dile getirdi.
     Temizlik kampanyası kapsamında eylül ayından itibaren çocuklara yönelik kapsamlı çalışmaları olacağını söyleyen İpek, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Kampanyamızda yurttaşlarımızla birebir temas halinde olacağız. Televizyonlarda kampanya kapsamında hazırladığımız filmler dönecek, radyolarda sürekli olarak temizlikle ilgili yayınlar göreceksiniz. Diyarbakırlı yurttaşlarımıza onlar için hazırladığımız promosyon ürünleri hediye edecek, bu kenti neden temiz tutmaları gerektiğini anlatacağız. Çocuklara yönelik çalışmalarımız çok kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Onları geleceğe temizlik ve çevre bilinci ile hazırlayacağız. Medeniyetler kenti Diyarbakır, güzel Diyarbakır, temiz Diyarbakır için hadi gelin el ele verelim. Sokaklarımıza çöp atanları uzaklarda aramayalım. Diyarbakır sokaklarını bu kentte yaşayan bizler kirletiyoruz. Lütfen sokaklarımıza çöp atmayalım. Kentimize sahip çıkalım."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER