ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 16:48

Diyanet'in önünde 'rotasyon' protestosu


Türk Diyanet Vakıf-Sen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 5 yılını dolduranların kurum içi rotasyon uygulamasına tabi tutulmasını protesto etti.

        Diyanet İşleri Başkanlığı önünde toplanan grup üyeleri, "Diyanet Afrika’da çiçek açıyor, personeline şaşı bakıyor", "Haksızlıklara karşı gelin güç olalım" dövizleri açtı. Eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da destek verdi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Diyanet’in Türkiye'nin en özel kurumu olduğunu ve böyle bir eylemi bu kurum önünde yapmayı istemediklerini dile getirdi.

Ünal, hazırlanan mevzuatların çalışma hayatına katkı sağlamak, çalışanların daha verimli ve huzurlu bir şekilde çalışma barışını temin etmek için çıkarıldığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son çıkardığı yönetmeliklerle bunun aksine uygulamalar içerisine girdiğini öne süren Ünal, “Bunlardan biri de Diyanet çalışanlarının büyük çoğunluğunu ilgilendiren konu olan rotasyon uygulamasıdır. Çıkarılan yönetmeliğe göre aynı yerde 5 yılını dolduran din görevlileri, vaiz, şube müdürü ve şeflerin istekleri dışında rotasyona tabi olmaları söz konusudur. Çağdaş ve adil yönetim anlayışına uymayan bu yönetmelik hakkında Danıştay’a dava açmış bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Merkez çalışanlarının, taşrada hizmet veren diğer çalışanların yükselmelerini engelleyici yaklaşımlardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Ünal, çalışanların verimini olumsuz yönde etkileyen zoraki rotasyon uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER