ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 12:50

Diyanet'in 'Allah-u Ekber’ vurgusu


Diyanet İşleri Başkanlığı cuma namazı için hazırladığı hutbede, ‘Allahu Ekber’ lafzına vurgu yapıyor. Hutbede, “Ancak Müslüman muhayyilenin bugün tekbir sesini hayal edemeyeceği yerler de var. Bağdat’ın sokaklarında, Şam’ın çıkmazlarında, Nil Nehri'nin kıyılarında kardeşin kardeşi öldürürken Allah-u Ekber demesi ne hazindir.” ifadeleri yer aldı.

Hutbenin başlangıcında, bütün Müslümanların Allah-u Ekber ile doğduğuna işaret edilerek, “Her doğan Müslüman çocuğun kulağına önce tekbir okunur. Allah-u Ekber'le ölür müminler. Bütün müminlerin ruhları ebediyete tekbirle uğurlanır. Tekbir Allah’ın emridir. Allah’ı ululamaktır. Allah’ı yüceltmektir. O’nu her şeyden üstün tutmaktır. Tekbir, Allah’ı acizlikten, noksanlıktan, şirkten, O’na layık olmayan tüm sıfatlardan tenzih etmektir. O’nunla ilgili her şeyi nefsî isteklerine üstün tutmaktır. Tekbir, kalbi mâsivâdan arındırmaktır. Allah’ı yüceltirken kendi acziyetini tatmaktır. Tekbir yeryüzündeki büyüklenmeleri, kibirlenmeleri, böbürlenmeleri reddetmektir.” denildi.

Tekbirin, tevhidin en veciz ifadesi olduğu dile getirilen cuma hutbesinde Resul-i Ekrem (sas)'in, ilk vahyi aldıktan, mânevi âlemle o yoğun teması gerçekleştirdikten sonra, üstünü örttüğü, Cibrîli-i Emîn’in, ona vahyi getirirken “Ey örtüsüne bürünen, kalk ve uyar” dediği sonra da “Allah’ı tekbir et” diye emrettiği hatırlatıldı.

İSLAM ALEMİNDEKİ SIKINTI

Müslüman muhayyilenin bugün tekbir sesini hayal edemeyeceği yerler de olduğuna işaret edilen hutbede, şunlara yer verildi: “Bağdat’ın sokaklarında, Şam’ın çıkmazlarında, Nil Nehri'nin kıyılarında kardeşin kardeşi öldürürken Allah-u Ekber demesi ne hazindir. Bebeklerin kulaklarına okunan tekbirin, artık onlar katledilirken duyulmaya başlanması ne büyük bir hüsrandır Ya Rab! Bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek olduğunu öğütleyen bir dinin mensuplarının, bunu yaparken en yüce kelimeyi dillerine alabilmelerinden daha hazin ne olabilir. Tekbiri bir katlin, tekbiri siyasi bir emelin, tekbiri bir sûiistimalin, tekbiri bir ticaretin sloganı haline getiren Müslümanların 'hayye’ale’l-felâh' çağrısına mazhar olmalarını ne kadar bekleyebiliriz? Allah’ın büyüklüğünü küçük emellerimize âlet ettiğimiz sürece, nasıl kurtuluş umabiliriz? Allah’ın zulme razı olmayacağını bile bile, O’nun adını hayal edilemeyecek yerlerde tekbirlerle dillendirmek, İslam’a karşı işlenen ne büyük bir cinayettir."

DUA İLE SONA ERDİ

Hutbe, “Belki İslam âlemini bugün örten perde, kendine mâneviyat kapılarını açacak tekbir anahtarını yitirmiş olmasıdır. Belki yeniden aydınlık ufuklara bakmalıyız ve Cibrîli-i Emîn’in o kanat gerişini, Kadir Gecesi'nde yere inişini düşünmeliyiz ve Allah’ın büyüklüğünü o yüceliğe yaraşır şekilde yeniden tekbir etmeliyiz. Ki böylece Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle her bir tekbirimiz Allah’a olan sadâkatimizin bir sadakası olsun.
Ya Rab! Mübarek Ramazan ayı hürmetine âlem-i İslamı çepeçevre saran karanlıklardan koru. Bizi Cibrîli-i Emîn’in 'kalk' emrini duymuşçasına gafletten uyandır.
Ya Rab! Ramazan-ı Şerif'imizi ihya eden en önemli ibadetlerden olan itikafa girdiğimiz şu günlerde itikafa giren müminlerin duaları hürmetine inanan kardeşlerimizin acılarını dindir.
Ya Rab! Biz günah işledik, Senin yüce adını haksız yerde zikrettik, Sen bizim adımızı haksızlar arasında zikretme.
Ya Rab! Seni hamd ile tesbih eder, seni yüceltiriz, bize huzurunun kapılarını aç. Ya Rab! Yüceliğini hakkıyla, hak yerde tekbir etmeyi nasip eyle.
Rabbimiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik ver ve bizi nârın azabından koru.
Rabbimiz! Bütün hesapların ortaya döküldüğü gün beni, ailemi ve bütün müminleri bağışla.
Rabbimiz! Sen, gizlediğimizi de açığa vurduğumuzu da bilensin. Bizi, ailemizi ve müminleri açığa vurma. Tüm imtihanları kaybetmiş olsak da bizi rahmetine kabul et. Belimizi büken ağır yükleri omzumuzdan, karanlık perdeleri üzerimizden kaldır. Beldelerimizi emin kıl, yüreklerimizi yakınlaştır.
Âlem-i İslamı içine düştüğü fitnelerden, tefrikadan, cehaletten kurtar! Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle.
Allahu Ekber, Allahu Ekber, La ilahe illallahu v-Allahu Ekber, Allahu Ekber ve lillahil hamd.” duasıyla sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER