ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:57

Diyanet, ülkelere hizmet götürecek


Diyanet İşleri Başkanlığı, bundan sonra Müslüman toplulukların yaşadığı ülkelerde de hizmet verecek. Başkanlık hizmet vereceği ülkeleri 3 gruba ayırdı. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile vatandaşların soyundan gelen nesillerin yaşadığı Batı Avrupa ve Okyanusötesi ülkeler birinci grupta yer alıyor. İkinci grup ise soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya, Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleri olarak listelendi. Soydaş ve akraba toplulukları dışında kalan müslüman toplulukların yaşadığı ülkeler olarak belirlenen üçüncü grupta ise Ortadoğu, Güney ve Doğu Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri yer alıyor. Üç grupta yer alacak ülkeler Diyanet’in teklifi üzerine Bakan onayı ile belirlenecek.

ATAMA YÖNETMELİĞİ HAZIR

Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Yurt Dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel Hakkında Yönetmeliği’ tamamladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Diyanetin yurt dışı teşkilatındaki kadrolara sürekli görevle atanacak memurların seçimi, atanması ve çalışmasına ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

Yurt dışı hizmet bölgeleri, özellikleri bakımından üç gruba ayrıldı. Birinci grup olarak ilan edilen yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile vatandaşların soyundan gelen nesillerin yaşadığı ülkeler olarak Batı Avrupa ülkeleri ve Okyanusötesi ülkeler olarak sıralandı. İkinci grup olan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı ülkeler olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ve Kafkasya ülkeleri,Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkeleri olarak listelendi. Üçüncü grupta ise vatandaş, soydaş ve akraba toplulukları dışında kalan müslüman toplulukların yaşadığı ülkeler olarak Ortadoğu ülkeleri, Güney ve Doğu Asya ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Latin Amerika ülkeleri yer alıyor. Üç grupta yer alacak ülkeler Diyanet’in teklifi üzerine Bakan onayı ile belirlenecek.

YURT DIŞI İÇİN MESLEKİ EHLİYET SINAVI

Başkanlıkça yurt dışı teşkilatındaki kadrolara sürekli görevle atanacak personel için mesleki ehliyet sınavı ile mülakat yapılacak. Başarılı sayılmak için mesleki ehliyet sınavı ile mülakattan ayrı ayrı yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak gerekiyor. Atama yapılacak kadro sayısı ve unvanları, sınavlara başvuru şartları, başvuruda istenecek belgeler, sınav yeri, tarihi ve başvuru süresi son başvuru tarihinden en az on beş gün önce Başkanlık internet sayfasında ilan edilecek. Başvuru elden, posta yoluyla veya ilanda belirtildiği takdirde internet üzerinden yapılabilir. Postadaki gecikmeler ve ilanda belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacak.

Mesleki ehliyet sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada yapılırsa başarılı olmak için sınavların her birinden ayrı ayrı yetmiş puan almak gerekiyor. u iki sınavın aritmetik ortalaması mesleki ehliyet sınavı puanını oluşturulacak. Mesleki ehliyet sınavı aşağıdaki konulardan yapılır ve yüz tam puan üzerinden değerlendirilir: "Kur’an-ı Kerim 35 puan, Arapça 30 puan ve Dini ve mesleki bilgi 35 puan."

SÜREKLİ GÖREVLE YAPILACAK

Yurt dışındaki kadrolara sürekli görevle atanacak personel, Dışişleri Bakanlığı'nca düzenlenen yurt dışı görev yönlendirme kurs ve seminerinden ayrı olarak, yurt dışına gönderilmeden önce atanacağı görevin özelliğine ve gereklerine göre yurt dışı göreve hazırlık eğitimine tabi tutulacak. Ataması uygun görülenler, atamaları yapılmadan önce, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilmek amacıyla geçici olarak görevlendirilebilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER