ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 11:08

Diyanet Suriye için uyardı

Diyanet Suriye için uyardı


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suriye'deki iç çatışmalar sonrası insanlık trajedisi ile karşı karşıya kalındığını ifade ederek, ''İnanışı, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları Suriye'deki insanlara insani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum'' dedi.
    
Mehmet Görmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de iki yıldır süren çatışmaların kritik bir noktaya geldiğini dile getirdi.
    
Suriye'de iki ateş altında kalan çocukların ve sivillerin bulunduğuna vurgu yapan Görmez, pek çok insanın da açlıktan, ilaçsızlıktan ölüm tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini ifade etti.
    
''Çok zor bir kış mevsimi ile karşı karşıyayız'' ifadesini kullanan Görmez, yakıtın olmadığı bölgelerde insanların donma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, şunları söyledi:
    
''Ben buradan hem Diyanet İşleri Başkanı olarak hem Türkiye Diyanet Vakfı Başkanı olarak hem bir insan olarak bütün halkımızı fikri, düşüncesi, inanışı ne olursa olsun, Suriye'de başlayan hadiselerle ilgili düşüncesi, kanaati ne olursa olsun, sivil halka yönelik insani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum. Bütün savaşlarda savaş ahlakı ve savaş hukuku özellikle savaş ortamlarında zor durumda kalan çocuklara, kadınlara, yaşlılara, mazlumlara, aç ve susuz kalanlara, ilaçsız kalanlara, dermansız kalanlara yardım eli uzatmayı zorunlu kılmaktadır. Biz Suriye ile sadece komşu değiliz, biz Suriye ile sadece kardeş değiliz, biz Suriye ile aynı zamanda akrabayız.''
    
Türk milletinin dünyanın Somali, Arakan, Pakistan, Afrika gibi yerlerde insanların yaralarını sardığına işaret eden, Görmez, dünya görüşü, siyasi görüşü farklı da olsa, herkesin sivil halka, çocuklara yapılacak yardımlar noktasında ittifak etmesi gerektiğini vurguladı.
    
Türkiye Diyanet Vakfı'ndan Suriye kampanyası
    
Birlikte çalıştıkları pekçok din aliminin kendilerine müracaat ettiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ''Suriye'nin içinden bugün Türkiye'ye sığınan 300 civarında ilim adamı var. Bunların bize müracaatları neticesinde biz Suriye'ye yönelik insani yardım kampanyası başlatmak zorunda olduğumuzu gördük'' dedi.
    
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) marifetiyle Suriye yardımlarını koordine eden valilikle işbirliği içerisinde insani yardım kampanyası başlattıklarını dile getiren Görmez, ''Bu Cuma ve önümüzdeki Cuma Türkiye'deki bütün camilerde bu konuyu halkımızla paylaşacağız ve halkımızın yardımlarını en güzel bir şekilde insanlara mağdur ve mazlum insanlara ulaştırmaya çalışacağız'' ifadesini kullandı.
    
Mehmet Görmez, tüm sivil toplum kuruluşları ve sivil inisiyatifleri kampanyaya destek vermeye çağırdığını kaydederek, şunları söyledi:
    
''Bizim 900 kilometre sınırımız var Suriye ile. Gerekirse gidip herkes kendi bir öğün yemeğini, bir ekmeğini, bir battaniyesini bu sınıra bırakmak suretiyle bu insani yardım kampanyasına destek vermek durumundadır. Bu çağrım sadece Türkiye'de yaşayan kardeşlerimize, kendi milletimize değil. Bu çağrım öncelikle bütün İslam dünyasına, refah seviyesi yüksek bütün Arap ülkelerine. Şiisiyle, Sünnisiyle mezhebi, meşrebi ne olursa olsun herkese. Her gün Kerbela için ağlayan Şii kardeşlerimizi de aynı şekilde hiçbir ayrım yapmadan bu insani yardım kampanyasına destek vermeye davet ediyorum. Yezidlerin zulmü altında inleyen Hüseyinlere bir tas su esirgemek ne ise bugün Suriye'de iki ateş arasında kalmış çocuklara kadınlara yaşlılara ilaçsız ve dermansız insanlara yardım eli uzatmamak da aynı vebaldir diye düşünüyorum. İnanışı mezhebi meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları Suriye'deki insanlara insani yardım kampanyalarına destek vermeye davet ediyorum. Bizim Müslümanlığımız ve dindarlığımız bilhassa bugünlerde Suriye coğrafyasında imtihan edilmektedir.''
    
Bağış
    
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ''Kış geldi...Suriye için bir ekmek bir battaniye'' başlıklı yardım kampanyasında kısa mesaj hattı, online ve banka üzerinden olmak üzere gibi farklı yollarla bağış yapılabilir. Turkcell, Avea ve Vodafone (Turkcell ve Vodafone kontörlü hatlar hariç) operatörlerinden ''SURİYE'' yazarak 5601'e kısa mesaj atabilecek vatandaşlar 5 lira bağış yapabilecek. TDV'nin www.diyanetvakfi.org.tr adresinden de online bağışta bulunulabilecek.
    
Banka üzerinden bağışta bulunmak isteyen vatandaşlar için de Türk lirası, dolar ve avro hesapları açıldı.
     Hesap numaraları şöyle:
    
     -Vakıfbank Ankara Meşrutiyet Şubesi lira hesabı: TR16 0001 5001 5800 7300 5313 15
     -Vakıfbank Ankara Meşrutiyet Şubesi dolar hesabı: TR90 0001 5001 5804 8013 8049 31
     -Vakıfbank Ankara Meşrutiyet Şubesi avro hesabı : TR73 0001 5001 5804 8013 8049 46
     -Halkbank Ankara Mithatpaşa Şubesi lira hesabı : TR26 0001 2009 3960 0016 0001 37
     -Ziraat Bankası Ankara Mithatpaşa Şubesi TL Hesabı : TR40 0001 0012 6207 9673 6651 14

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER