ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2013 Perşembe 18:05

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Konya, ruhu olan bir şehirdir

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Konya, ruhu olan bir şehirdir


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, şehirlerin ruhunun semaya yükselen gökdelenlerle değil, yürekler arasında kurulan merhamet şebekeleriyle ihya edileceğini belirterek Konya’nın ruhu olan bir şehir olduğunu söyledi.

    Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Konya’nın tarihte Anadolu’nun Medresesi olarak anılmış, Anadolu’daki kutup şehirlerden biri olduğunu söyledi. Konya’yı tarihteki misyonuna ulaştırmak için gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, “Tarihi eserlerimizin tamamının yeniden tarihteki anlamıyla kullanıma sunulmasını arzu ediyoruz. Bizden sonraki kuşaklara taşınmasını arzu ediyoruz.” dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte camilere hizmet etmeye gayret ettiklerini, tarihi camilerin restorasyonuna, camilerin çevresinin düzenlenmesine çaba gösterdiklerini dile getiren Başkan Akyürek, “Konyamızdaki tüm ibadethanelerin içme-kullanma sularının ücretsiz olmasıyla ilgili, kanunun bize verdiği yetkiyle geçtiğimiz aylarda Meclis kararı altına aldık. Bütün bu hizmetler insanlarımızın maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir.” şeklinde konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise pek çok İslam filozofunun her şehrin kendine özgü ruhu olduğunu söylediğini belirterek Türkiye’de ruhu olan şehirler kategorisinde Konya’nın çok önemli bir yerde bulunduğunu, ruhu olan bir şehir olduğunu ifade etti.

    Şehirlerin ruhunun semaya yükselen gökdelenlerle değil, yürekler arasında kurulan merhamet şebekeleriyle ihya edileceğini kaydeden Görmez, “Konya, ülkemiz ve İslam alemi için önemli bir merkez. Bizi ziyarete gelen tüm yabancı misafirlerimizin yolunu mutlaka Konya’dan geçiriyoruz. Sizler de her türlü misafirperverliği gösteriyorsunuz.” diye konuştu.

    Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e çini sikke, Hadis-i Şerif kartları ve Hazreti Mevlana’nın sözlerinin bulunduğu nasihat kartları hediye ederken Görmez ise Başkan Akyürek’e Diyanet Yayınları’ndan çeşitli kitaplar hediye etti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER