ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 19:06

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Çin'de


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Çin temasları kapsamında geldiği Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin başkenti Yinçuan'da Ningşia İslam Akademisi'ni ziyaret etti.

Akademiyi ziyareti sırasında Görmez, Çin'de müslümanların dinini yürekten yaşadığını vurgulayarak Türkiye ve Çin halklarının kaynaşmasında iki ülke müslümanlarının önemli rol oynadığını belirtti.
Türk ve Çinli hafızların Kur'an-Kerim tilavetini dinleyen Mehmet Görmez'e Çinli akademi öğrencileri, kendi isminin Çince ve Arapça olarak yazıldığı bir hat eserini takdim etti.

Görmez'e Ningşia İslam Akademisi'ndeki ziyareti sırasında Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilaluddin Çın Guangyüen eşlik etti.

Çin ziyaretine Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden başlayan Diyanet İşleri Başkanı, Urumçi'de Bölge Valisi Nur Bekri ile bir araya gelmişti. Ardından başkent Pekin'e gelen Görmez, burada da Din İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Yendong, Çin Din İşleri İdaresi Başkan Yardımcısı Cang Lıbing ve Çin İslam Cemiyeti Başkanı Çın Guangyüen ile görüşmüştü.

Ülkedeki temaslarının son ayağında Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin başkenti Yünçuan'a gelen Görmez ve beraberindeki heyet, burada ise Türkiye-Çin İslam Sanat ve Kültür Eserleri Sergisi'nin açılışına katılmıştı.
Çin'deki temaslarını tamamlayan Görmez'in yerel saatle gece yarısı ülkeden ayrılması bekleniyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER