ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 21:26

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Çin'de


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Çin ziyareti kapsamında geldiği Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin başkenti Yinçuan'da "2013 yılı Türkiye-Çin İslam Kültür Sanat Eserleri Sergisi"nin açılışına katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çin Devlet Din İdaresi Başkanlığı ve Çin İslam Cemiyeti'nin ortaklaşa düzenlediği sergiye Çin Devlet İdaresi Başkan Yardımcısı Cang Lıbing ve Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilaluddin Çın Guangyüen de katıldı.
Türk İslam Hat Sanatının önemli eserlerinin sergilendiği etkinlik kapsamında Türkiye ve Çin'e ait kültürel motifler, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, geçmişte tarihi ipek yolunun iki halkı birleştirdiğini ancak günümüzde iki milleti birbirine bağlayacak çok daha önemli ve büyük yollar olduğunu kaydetti.

Açılış öncesinde Çinli Müslümanlara hitaben yaptığı konuşmasına atıfta bulunan Görmez, "Kendinizle ve atalarınızla övünebilirsiniz. Çünkü siz 13 asır boyunca bu topraklarda İslamın barış mesajını ve tevhid çağrısını süreklilik kazandırarak devam ettirdiniz" diye konuştu.

Görmez, Çin'deki müslümanların kardeşliklerini barış içinde 13 asırdır sürdürmekte olduğuna dikkati çekerek "Bu serginin ve gelişen ilişkilerimizin artarak devam etmesini, insanlığın barışına ve faydasına önemli hizmetlerde bulunmasını Allah'tan niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.
Çin Din İşleri Bakan Yardımcısı Zhang Le Bing ve Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilalüddin Chen Guangyan ise Türkiye ile

Çin arasındaki ilişkilerin bu ziyaretlerle çok daha güçlü hale geleceğini belirterek, düzenlenen bu serginin hem kendilerini hem de Çinli Müslümanları heyecanlandırdığını kaydetti.
Yinçuan'da 18 Eylül'e kadar gezilebilecek sergi kapsamında ziyaretçilere Türk lokumu ve fındığı ikram edilirken,

Türkçe'den Çinceye çevrilen 5 dini kitabın Çinlilere dağıtımına da başlandı.
Sergiyi gezen heyet, ardından etkinlikler kapsamında Çin Hui Parkı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen Türk tasavvuf müziği, mehteran ve sema gösterilerini izledi.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, serginin açılışı öncesinde Ningşia Hui Özerk Bölgesi Valisi ile de bir araya geldi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER