ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 17:05

"Diyabetle sağlıklı bir yaşam sürülebilir"


Diyabetin kontrol altına alınmadığında vücutta hemen her organı etkileyen ve ömür boyu süren kronik hastalıklara zemin hazırladığı ancak erken tanıyla ve bilinçli davranarak hastalıkla sağlıklı yaşam sürmenin mümkün olduğu belirtildi. Diyabette başarılı ve etkin tedavi için diyabetlinin, hastalığı ile barışık olmasının ve kendi kontrolünde aktif rol almasının şart olduğu kaydedildi.

Dünya Diyabet Haftası etkinlikleri çerçevesinde Acıbadem Adana Hastanesi konferans salonundaki 'Diyabet Okulu'nda bir araya gelen diyabetlilerle yakınlarına, hastalıkla ilgili bilgiler verildi.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, diyabetle sağlıklı yaşamanın mümkün olduğuna dikkat çekerek, “Diyabet size değil, siz diyabete hükmedin.” dedi.

Diyabetin tanımı, tipleri, belirtileri ve korunma yöntemleri hakkında katılımcılara sunum yapan Doç. Dr. Aktaran, diyabetin çeşitli evreleri olan bir hastalık olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Aktaran şöyle devam etti: “'Evreler sırasıyla risk grubu, gizli diyabet, aşikâr diyabet ve diğer organların etkilenmesi (komplikasyonlar) olarak birbirini takip ediyor. Bu nedenle erken dönemde tanı konarak tedaviye başlanması ve kan şekerinin kontrol altına alınması, hastalığın gelişimini yavaşlatarak diyabetliye kaliteli bir yaşam sunuyor. Öte yandan diyabette kan şekeri düzeyinin uzun süre yüksek kalması damarları ve sinirleri etkileyerek zaman içerisinde körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, inmeye (felç), böbrek yetmezliğine ve sinir sisteminde hasara yol açabiliyor. Aynı şekilde gebelik döneminde de kontrol altına alınamayan diyabet, anne ve bebek sağlığı açısından sorunlara neden olabiliyor.”

        HER YAŞIN HASTALIĞI

Hemen her yaşta diyabet görülebileceğine de işaret eden Doç. Dr. Aktaran, "Özellikle ailede diyabet öyküsü olması, bel çevresi genişliği, kanda yağ oranının yüksek olması, kalp damar hastalığının varlığı, stres altında yaşamak ve pankreas hastalıklarının varlığı diyabet gelişim için risk oluşturuyor.” diye konuştu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses ise 'Diyabette Beslenme' konusunu anlattı. Şenses, katılımcılara diyabetlilerin gıda alışverişinde, öğünleri planlamada, yiyeceklerin pişirilmesinde ve yeme içme alışkanlıklarında yapabilecekleri değişiklikler hakkında bilgiler verdi.

Diyabet Hemşiresi Necla Yakar da 'Diyabette Bakım' konusunda bilgilendirme yaptı. Diyabet hastalarının bakımı, ayak, diş ve cilt bakımında püf noktaları hakkında notlar aktaran Yakar, kan şekeri takibi, insülin uygulamaları hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı.

Konuşmaların ardından eğitime katılanlara şeker taraması yapıldı. Özel diyet mönüsü ikram edilen Diyabet Okulu'nda, katılımcılara sertifika ve teşekkür belgeleri verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER