ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 15:58

DİSK'ten Soma'da yürüyüş

DİSKten Somada yürüyüş

Maden faciasının yaşandığı Manisa'nın Soma ilçesinde, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) öncülüğünde toplanan bir grup yürüyüş düzenledi.


Dev-Maden Sen Soma Şubesi ve diğer sendika başkanlarıyla beraber Cengiz Topel Meydanı'ndan başlayan yürüyüşte sloganlar atıldı. Beşyol'daki madenci heykeline karanfil koyulup saygı duruşunda bulunuldu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, burada yaptığı açıklamada, "Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var, bugün de söylemeye devam edeceğiz. Gerçekten arkadaşlar, taşeron sistemi ülkemizde kurulduğu günden bu yana on binlerce arkadaşımızı ve kardeşimizi başta madenler olmak üzere inşaatlar, Tuzla tersaneleri ve diğer işkollarında maalesef kaybettik. Bakın ben size bir şey söyleyeyim. İstanbul'da işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili bir meclisin yapmış olduğu araştırmalara göre son beş ay içerisinde işyerlerinde kaybetmiş olduğumuz işçi arkadaşlarımızın sayısı, maden işçileri dahil 810. Eğer burada DİSK örgütlü olsaydı, yer altı madenlerinde işçi sağlığı ve işçi güvenliği önlemleri alınmadan, yaşam odaları kurulmadan bu güzelim insanların kesinlikle madenlere inmesini istemezdik. Sonuna kadar biz orada direnirdik." dedi

Beko ve diğer sendika başkanları, açıklamanın ardından Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı'yı ziyaret edip ilçeden ayrıldı.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER