ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 21:42

DİSK Gezi Parkı için yürüdü, bazı gruplar protesto etti

DİSK Gezi Parkı için yürüdü, bazı gruplar protesto etti


Gezi Parkı protestolarına destek için bir günlük iş bırakma eylemi yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) üyesi bir grup, Bomonti'de basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, üretimden gelen güçlerini kullanmak için alanlara indiklerini söyledi.

Yürüyüşe Türk Tabipler Birliği, KESK, TMMOB ve Türk Diş Hekimleri Birliği de destek verdi. Gruplar adına yapılan basın açıklamasında Gezi Parkı protestoları ile başlayan süreçte vatandaşların duyarlılığı ile devam eden gösterilerin güvenlik güçleriyle bastırılmaya çalışıldığı iddia edildi.

DİSK önünde toplanan gruplar saat 16.00 itibariyle yürüyüşe geçti. Aynı saatlerde polis ekipleri de Osmanbey Metro çıkışında önlem aldı. TOMA araçları ile Halaskargazi Caddesi'ni kapatan polis yürüyüşe geçenleri beklemeye başladı. Yürüyüşe katılanlar DİSK'ten Agos Gazetesi önüne kadar geldi. Buradan ileriye gitmeyen grup adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, Gezi Parkı protestoları ile başlayan sürece destek olmak ve üretimden gelen güçlerini kullanmak için alanlara indiklerini söyledi. Çerkezoğlu, Gezi Parkı ile başlayan mücadelenin Türkiye halklarının hak ve adalet mücadelesi haline geldiğini savundu.

Basın açıklamasının ardından DİSK üyeleri geri dönerek yürüyüşlerini bitirdi. Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin de aralarında olduğu grup olaysız dağıldı. Ancak basın açıklamasının ardından dağılmak istemeyen bazı gruplar DİSK'i protesto etti.

DAĞILMAYAN GRUPLARA MÜDAHALE

Halaskargazi Caddesi üzerinde bekleyen ve yolu kapatan gruplara polis bir süre sonra müdahale etti. Sayıları yaklaşık 200 kişi olan gruptakiler polisin uzun süre yaptığı uyarılarla dağılmaları yönünde ikna edilmeye çalışıldı. Ancak ikna olmayan gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara kaçtı. Halaskargazi Caddesi uzun süre trafiğe kapalı kaldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER