ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 13:24

Dışişleri'nden Obama'ya Suriye desteği


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, ABD tarafından yapılan açıklamada Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların kuşkuya yer bırakmayacak şekilde doğrulandığını ve bu sonucun Türk makamlarındaki mevcut bulgularla örtüştüğünü bildirdi.

Gümrükçü, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanması konusundaki bir soruya verdiği yanıtta, rejimin kendi halkına karşı giriştiği acımasız savaşın, kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla yeni bir boyut kazandığını belirtti.

Uluslararası camiada büyük endişe yaratan bu iddiaların, Türkiye dahil çeşitli ülkeler tarafından titizlikle araştırıldığına değinen Gümrükçü, "Son olarak, ABD tarafından bu konuda yapılan açıklamada, rejimin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların kuşkuya yer bırakmayacak şekilde doğrulandığı bildirilmiştir. Bu sonuç,Türk makamlarında mevcut bulgularla örtüşmektedir" ifadesini kullandı.

Rejimin savaş uçakları ve balistik füzeler dahil her türlü ağır silahı kullanarak kendi halkına karşı yürüttüğü savaşın bugüne kadar on binlerce insanın hayatına malolduğunu kaydeden Gümrükçü, bu kez, kimyasal silah da kullanıldığının ortaya çıkmasının, rejimin gaddarlığının ve acımasızlığının yanı sıra dünya barışı için ne denli büyük bir tehdit teşkil ettiğini de bariz şekilde ortaya koyduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, şunları kaydetti:

"Rejimin kimyasal silahlar da kullanmak suretiyle sürdürdüğü savaş, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Rejimin barbarca uygulamaları Suriye halkına felaket getirmekte ve Suriye ülkesini her geçen gün karanlıklara sürüklemektedir. Uluslararası camia bu mezalim karşısında artık birleşmeli ve tavrını açıkça ortaya koymalıdır. Rejimin bu saldırıları derhal durdurulmalı ve Suriye halkının meşru talepleri ile iradesi doğrultusunda demokratik dönüşüm süreci bir an önce başlatılmalıdır. Türkiye, dost ve kardeş Suriye halkının yanında durmaya ve bu amaçlar doğrultusunda destek vermeye devam edecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER