ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2014 Salı 21:38

Dışişleri Bakanlığından İsrail açıklaması

Dışişleri Bakanlığından İsrail açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: "Ülkemizin Filistin Ulusal Birlik Hükümeti'ni devirmeye yönelik teşebbüslere herhangi bir şekilde müsamaha göstermesi sözkonusu olamaz. Bu yöndeki iftiraları şiddetle reddediyor ve kınıyoruz"


 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin Filistin Ulusal Birlik Hükümeti'ni, gerek Filistin halkının huzur ve refahı gerek İsrail-Filistin ihtilafının adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması için vazgeçilmez bir unsur olarak gördüğünü vurgulayarak, "Ülkemizin, Filistin Ulusal Birlik Hükümeti'ni devirmeye yönelik teşebbüslere herhangi bir şekilde müsamaha göstermesi sözkonusu olamaz. Bu yöndeki iftiraları şiddetle reddediyor ve kınıyoruz" dedi. 

Bilgiç, Hamas’ın Batı Şeria’da Filistin ulusal birlik hükümetini devirmeye yönelik bir yapılanmasının ortaya çıkarıldığına ve bu yapılanmanın, Türkiye’de bulunduğu iddia edilen, bazı Hamas mensuplarınca yönetildiğine dair, İsrail basınında yayınlanan haberlere ilişkin soruyu yanıtladı. 

Türkiye'nin, Filistin iç uzlaşı sürecini destekleyen ülkelerin başında geldiğini ve bu çerçevede, 2 Haziran'da kurulan Filistin Ulusal Birlik Hükümeti'ni memnuniyetle karşılayarak desteklediğini anımsatan Bilgiç, "Türkiye'nin Filistin Ulusal Birlik Hükümeti'ni, gerek Filistin halkının huzur ve refahı gerek İsrail-Filistin ihtilafının adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması için vazgeçilmez bir unsur olarak gördüğünü" ifade etti. 

Türkiye’nin Filistin Devlet Başkanı Abbas’a ve Filistin Ulusal Birlik Hükümeti'ne yönelik güçlü desteğinin, Filistin yönetimi ve halkı tarafından çok iyi bilindiğini belirten Bilgiç, "Ülkemizin Filistin ulusal birlik hükümetini devirmeye yönelik teşebbüslere herhangi bir şekilde müsamaha göstermesi sözkonusu olamaz. Bu yöndeki iftiraları şiddetle reddediyor ve kınıyoruz" dedi. 

Bilgiç ayrıca, "Türkiye’nin Filistin yönetimiyle yakın temas ve güçlü işbirliğinin, geçmişte olduğu gibi gelecekte de kararlılıkla devam edeceğini" vurguladı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER