ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 21:04

Dışişleri Bakanlığı'ndan AİHM'e Kıbrıs cevabı

Dışişleri Bakanlığından AİHMe Kıbrıs cevabı

Dışişleri Bakanlığı, AİHM'in Kıbrıs kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "AİHM kararı hukuki zeminden yoksun." dedi.


AİHM Türkiye'yi 1974'te yaptığı Kıbrıs Harekatı'na ilişkin rum kesiminin açtığı dava sonucunda Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etti. Bu kararın ardından Türkice Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı açıklama geldi.

Yapılan yazılı açıklama'da, AİHM'in kararının "Hukuki zeminden yoksun" olarak verilmiş bir karar olduğu belirtildi.

İşte bakanlıktan yapılan yazılı açıklama;

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin ülkemiz aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 1994 yılında açtığı dördüncü başvurunun 10 Mayıs 2001 tarihinde sonuçlanmasından bir gün sonra Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada ifade edilen görüşlerimiz geçerliliğini korumaktadır.

9 YIL SONRA KARAR BAĞLANDI

Mahkeme bu defa, esasa ilişkin karardan 9 yıl geçmesinin ardından, GKRY’nin tazminat konusunda yapmış olduğu müracaatı karara bağlamıştır.

"KARAR YANLIŞ VE TUTARSIZLIK İHTİVA EDİYOR"

Rum tarafının Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm müzakerelerinin devam etmekte olduğu 2010 yılında yaptığı iyi niyetten uzak müracaatın, müzakerelerin sonuç vermesi için çabaların yoğunlaştırıldığı bir aşamada karara bağlanmış olduğu da dikkat çekmektedir. Bu kararın da, Kıbrıs'ın gerçeklerine aykırı ve haksız olduğu, içeriği itibarıyla yanlışlık ve tutarsızlıklar ihtiva ettiği, hukuki zeminden yoksun bulunduğu ve Kıbrıs sorununun devam ettiği koşullarda uygulanma kabiliyeti olmadığı görülmektedir.

"KIBRIS SORUNUNU ÇÖZMEKTEN ALIKOYMAYACAK"

Mahkemenin hakkaniyetten uzak ve yeni bir adli hata teşkil eden bu kararı, Türkiye’yi Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı müzakere edilmiş bir çözüm bulunması yönündeki kararlı tutumunu sürdürmekten alıkoyamayacaktır.

Kararın BM Genel Sekreterinin İyi Niyet Misyonu çerçevesindeki çabaları zorlaştırmamasını umuyor ve tüm tarafları kapsamlı çözüm müzakerelerinin biran önce başarıya ulaşmasına destek vermeye davet ediyoruz. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER