ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 15:34

Dışişleri Bakanlığı kınadı


Dışişleri Bakanlığı, İskenderun-da 5 Alman askerine yapılan saldırı teşebbüsünün kabul edilemez nitelikte olduğunu belirterek olayı kınadı.
     Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "NATO Müttefikimiz Almanya'nın Patriot sistemlerini kullanmak üzere ülkemize gelen personeline mensup 5 askerine, 22 Ocak 2013 tarihinde, İskenderun'da sivil kıyafetle dolaştıkları sırada bir saldırı teşebbüsünün vuku bulduğu derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Kabul edilemez nitelikteki ve kınadığımız bu olay, emniyet güçlerimizin zamanlı müdahalesi sayesinde büyümeden önlenmiştir" ifadeleri kullanıldı.
     Açıklamada, "Türkiye'nin müttefiki olan Almanya, Hollanda ve ABD'nin Patriot sistemlerini Türkiye'nin talebine binaen ve takdirle karşılanan NATO dayanışması temelinde, gönüllü olarak Türkiye'ye gönderdikleri" belirtildi.
     Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca, "Türkiye'nin hava savunma sistemlerinin takviyesi amacıyla burada bulunan konuk Müttefik askerlere, gerekli misafirperverliğin gösterileceğine inanıldığı" kaydedilerek, "Bu olayın benzerlerinin tekerrürünü önleyecek gerekli her türlü güvenlik tedbiri alınmıştır" denildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER