ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 13:00

Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki saldırıyı kınadı


Dışişleri Bakanlığı, Irak Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini bildirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan bakanlık, farklı kökene ve inanca sahip grupların tarih boyunca barış içinde bir arada yaşadıkları Kerkük kentinde huzur ve güvenliği sağlamaktan sorumlu polis güçlerine yönelik bu terörist eylemi şiddetle kınadı.

        Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dilenen açıklamada, komşu Irak'taki terör eylemlerinin son günlerde Kerkük ve Tuzhurmatu gibi etnik ve mezhepsel bakımdan çoğulcu nüfus yapısına sahip şehirlerde yoğunlaşmasının, bu saldırıların faillerinin Irak'ta kardeş kavgası çıkarmayı hedeflediğini ortaya koyduğu vurgulandı.

        Irak halkının ve yöneticilerinin bu karanlık oyunlara alet olmayacaklarına olan inancın tam olduğunun belirtildiği açıklamada, "Bu alçakça eylemleri gerçekleştirenlerin biran önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Türkiye'nin terörle mücadelede dost ve komşu Irak halkıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tam dayanışma içerisinde olacağını bir kez daha kuvvetle teyit ediyoruz. Ülkemiz dost ve komşu Irak’ta terörün neden olduğu yaraların sarılması için her türlü yardımda bulunmaya hazırdır." denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER