ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:57

Dışişleri Bakanı Davutoğlu silahsızlanma toplantısında


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de Esed rejiminin geçen ay kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialarla ilgili olarak, "Suriye'deki kimyasal silahların denetim altına alınması ve herhangi bir şekilde kullanılmasının engellenmesi şarttır" dedi.
     Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen "Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi 6. Bakanlar Toplantısı" katılan Davutoğlu, temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 10 ülkenin 3 yıl önce oluşturduğu inisiyatifin temel amacının nükleer silahsızlanmayı temin etmek olduğunu belirten Davutoğlu, bunu engelleyici mahiyette çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu konuda son 3 yıl içinde önemli mesafeler alındığına vurgu yapan Davutoğlu, girişimin gelecek yılki toplantısının sembolik değer taşıyan Hiroşima'da yapılacağını aktardı.
     Dünyada son dönemlerde nükleer silahlanma konusunda ciddi kaygılara sebebiyet veren gelişmelerin yaşandığını anlatan Davutoğlu,, "Kuzey Kore'deki son denemeler, İran'ın P5+1 görüşmelerinden netice alınamaması ve Suriye-deki kimyasal silahlar konusu önemli bir kaygı kaynağı" diye konuştu.
     Dünyadaki nükleer konularla ilgili bazı alanların sadece ulus devletlerin dışxişleri olarak değil, bir dünya meselesi, iç mesele gibi ele alınması ve değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, "Bunlardan bir tanesi de nükleer silahsızlanma meselesidir. Çünkü nükleer tehdidin olduğu bir dünyada insanlığın geleceği tehdit altındadır" ifadelerini kullandı.
    
     -Halepçe'de yaşanan Suriye'de yaşanmamalı
    
     Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasının önemine işaret ederek, bugün yapılan toplantıda, daha önce ertelenen Ortadoğu-nun nükleer silahlardan arındırılması toplantısının bu yıl içerisinde mutlaka yapılması için taraflar nezdinde girişimlerde bulunulması kararı alındığını bildirdi.
     Türkiye'nin, Saddam Hüseyin-in 1988 yılında Halepçe'de yaptığı kimyasal saldırıda acıyı en yakından hisseden ülke olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Bugün benzer bir durumun Suriye'de yaşanmaması için uluslararası toplumun her türlü tedbiri alması lazım" dedi.
     Temasları kapsamında Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarıyla da ayrı ayrı görüştüğünü hatırlatan Ahmet Davutoğlu, görüşmelerde uluslararası ve bölgesel konuların gündeme geldiğini ifade etti.
    
     -Alman mahkemesinden Türk basınına ambargo gündemde
    
     Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşmesinde Almanya'da ırkçılar tarafından şehit edilen Türk vatandaşlarının mahkemesine Türk basının alınmaması konusunun da gündeme geldiğini belirtti.
     Davutoğlu, şöyle konuştu: "Özellikle ırkçılar tarafından şehit edilen vatandaşlarımızla ilgili olarak yürütülen mahkemeye Türk gazetecilerin ve Türkiye'den temsilcilerin katılması konusunu kendisine aktardım. O da bu konuda desteğini ifade etti. Ancak bunun mahkeme ile ilgili bir husus olduğunu, Türkiye'nin kaygılarını ve görüşlerini paylaştığını ifade etti. Ancak biz yakından takip etmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki ay içerisinde muhtemelen Türkiye ve Almanya arasında stratejik diyalog toplantısı gerçekleştireceğiz. Onun da tarihleri üzerinde çalıştık."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER