ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ocak 2014 Cuma 11:36

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Paris'e gitti


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin, "Bazı çevreler, El-Kaide terör örgütünün yaptığı terör ve şiddeti bahane göstererek, Esed'i ehvenişer gibi göstermeye çalışıyorlar. Suriye'de söz konusu olan şerlerin kaynağı Esed rejimidir" dedi.
Suriye Halkının Dostları Toplantısı'na katılmak üzere Paris'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye politikasında bir değişiklik olup olmadığı ve "ehvenişer" ifadesine ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:
"Gazeteleri okuyunca hayretler içinde kaldım. Basın mensuplarımızın konteksi görerek değerlendirmelerde bulunmasında fayda görüyorum. Benim dediğim şudur: Bazı çevreler, El-Kaide terör örgütünün yaptığı terör ve şiddeti bahane göstererek, Esed'i ehvenişer gibi göstermeye çalışıyorlar. 'Ben ehvenişer olarak görüyorum' demedim. Öyle bir uluslararası kampanya yürütülüyor ki, El-Kaide terörü, yani ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi, El-Kaide terörü gündemde tutularak ve bu öne çıkartılarak, Esed rejimi ehvenişer gibi gösterilmeye çalışılıyor. Halbuki dedim, 'Esed rejimiyle El-Kaide şu ana kadar karşılıklı olarak çatışmadı. Özgür Suriye Ordusu bir taraftan rejim, bir taraftan El-Kaide türü gruplarla çatışıyor. El-Kaide'nin mevcudiyeti rejime meşruiyet alanı oluşturuyor, rejimin baskıları da El-Kaideye'ye alan oluşturuyor. Böylece birbirlerinden istifade ediyorlar, birbirlerini destekliyorlar.' Buradan benim ehvenişer olarak gördüğüm kanaatini çıkarmak nasıl mümkün oluyor, mümkün değil."
Bakan Davutoğlu, "Muhtemeldir ki bu, twit tekniğinde karakter sayıları sınırlı olduğu için belli bir karakterle bir haber geçtiğinde, önü ve arkası olmadan sonuç çıkartılıyor, doğru değil. Bugün Suriye'de söz konusu olan şerlerin kaynağı Esed rejimidir. Suriye halkı için şerlerin en büyüğü de Esed rejimidir, ortaya çıkan şerlerin, kötülüklerin kaynağı da Esed rejimidir" diye konuştu.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER