ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 17:41

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Pakistan'a gidiyor


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, D-8 zirvesi kapsamında yarın Pakistan'ı ziyaret edecek.
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Davutoğlu'nun, Türkiye'nin kurulmasında öncülük ettiği D-8'in 19 Aralık'ta İslamabad'da düzenlenecek 16. Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak ve ev sahibi ülke makamlarıyla resmi temaslarda bulunmak üzere 18-19 Aralık 2013 tarihlerinde Pakistan'ı ziyaret edeceği bildirildi.
Toplantıda, teşkilatın 2012 yılında İslamabad'da gerçekleştirilen son zirvesinden bu yana kaydedilen gelişmeler ile D-8'in görünürlüğünün artırılarak daha etkin bir yapı haline gelmesine yönelik hedeflere ulaşılmasına dair yürütülen faaliyetlerin ele alınacağı belirtilen açıklamada, teşkilatın güçlü bir kurumsal temele oturtulması ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilebilecek işbirliği projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı ifade edildi.
Davutoğlu'nun ziyareti sırasında Pakistan makamlarıyla yapacağı ikili görüşmelerde, Türkiye-Pakistan ikili ilişkileri ile güncel bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınmasının öngörüldüğü belirtildi.
Dışişleri Bakanı Davutolğu'nun Pakistan'da D-8 üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ile de ikili görüşmelerde bulunması planlanıyor.
Toplantı, D-8 Dönem Başkanlığının, önümüzdeki yılın son çeyreğinde Türkiye'de düzenlenecek zirve ile ülkemizce üstlenilmesi öncesindeki son Bakanlar Konseyi toplantısı olmasıyla da ayrı bir önem taşıyor.
İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde kurulan ve sekretaryası İstanbul'da bulunan D-8, "İslam Dünyasının Gelişen Sekiz Ülkesi" arasında her alanda işbirliğini öngörüyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER