ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:07

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Mısır'a gitti


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze saldırısı ile ilgili, "taraflar arasındaki görüş ayrılığını giderebilmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini" bildirdi.
Davutoğlu, Arap Birliği'ne üye bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla Gazze'yi ziyaret etmek üzere Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi.
 Toplantıda Davutoğlu, son günlerde Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarının büyük bir yoğunluk kazandığını ve bölgede tansiyonun tekrar yükseldiğini söyledi.
 Son bir hafta içinde çok yoğun diplomatik temaslar yaptıklarını anımsatan Davutoğlu, bu çerçevede olayların başlamasından itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ilgili diğer liderlerle görüştüğünü, kendisinin de meslektaşlarıyla yoğun temaslarda bulunduğunu anlattı.
  Olaylar başladığında kendisinin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) dışişleri bakanları toplantısı dolayısıyla Cibuti'de olduğunu ve orada da bu konuda görüşmeler yaptıklarını, İİT'nin gelişmelere çok kuvvetli bir tepki verdiğini anımsattı.
  Daha sonra geçtikleri Kahire'de yaptıkları görüşmelerde de mümkün olan en kısa zamanda tatminkar bir ateşkesin sağlanması için çaba sarf ettiklerini dile getiren Davutoğlu, Kahire'de bulunan Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile ateşkes şartları konusunda görüştüklerini anlattı.
     Arap Birliği toplantısı dolayısıyla Kahire'de bulunan dışişleri bakanlarıyla toplantılar yaptıklarını, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi'yle görüştüklerini ifade eden Davutoğlu, "Tabiri caizse 48 saat içinde gece ve gündüz süren temaslarla aradaki görüş ayrılıklarını gidererek, bir ateşkes sağlanması yönünde yoğun bir çaba içinde olduk" dedi.
     Davutoğlu, "Taraflar arasındaki görüş ayrılığını giderebilmek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.
     MİT Müsteşarı Hakan Fidan başkanlığındaki bazı ilgililerin Kahire'de kalarak görüşmelere devam ettiğini bildiren Davutoğlu, "İnşallah en kısa zamanda bir ateşkesin sağlanması mümkün olur. Burada en önemli husus, insan canıdır, insanların güvenliğidir" dedi.
    
     -"Gazze bir insanlık trajedisidir"-
    
     Gazze halkının, son yıllarda çok büyük acılar çektiğini, sürekli bir açık hava hapishanesi şartlarında yaşamanın getirdiği baskı dışında da devam eden İsrail saldırıları nedeniyle sürekli kan kaybettiğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:
     "Gazze bir insanlık trajedisidir, uluslararası toplumun bu trajediye kayıtsız kalması sadece bölgemizin istikrarsızlığa yönelmesine sebebiyet vermez, aynı zamanda insanlık vicdanında büyük yaralar açar. Bunun için sürekli çağrılarda bulunuyoruz. İsrail saldırılarının bir an önce durması için, yapılması gereken ne varsa herşeyi yapmaya kararlıyız. Bu çerçevede tarafların ateşkes konusundaki son şartlarını, karşılıklı dolaylı görüşmelerini... Bütün taraflarla da, bu arada bunu da özellikle zikretmek isterim, temaslarımız, kanallarımız açıktır. Herkesle temas yürütüyoruz."
     Özellikle Mısır'la çok yoğun mesai içinde olduklarını, dün Mısır Dışişleri Bakanı ile de birçok kez görüştüğünü ifade eden Davutoğlu, "Türkiye ile Mısır arasındaki bu yakın işbirliği Ortadoğu'da barış hamlelerine önemli bir ivme katacaktır" dedi.
     Katar'la ve diğer ülkelerle de temas halinde olduklarını belirten Davutoğlu, Arap Birliği'nin aldığı karar doğrultusunda bugün Arap Birliği dışişleri bakanlarıyla Gazze'ye gideceklerini anımsattı. Davutoğlu, "Bu ziyaretin temel amacı Gazze halkıyla dayanışmamızı göstermektir. Gazze halkına buradan da seslenmek istiyorum. Hiçbir zaman kendilerini yalnız hissetmemelidirler. Hem Türkiye 75 milyon, bir bütün olarak Gazze halkının yanında olmuştur hem de bugün o bölgedeki yeni gelişmelerle birlikte bölge halkları da Gazze halkının yanındadır" diye konuştu.
    
     -"2008'den farklı bir Ortadoğu var şu anda"-
    
     İsrail'in 2008 yılında Gazze'ye yaptığı saldırıyla, bugünlerdeki saldırıların koşullarının benzerliğine dikkati çeken Davutoğlu, saldırının zamanlamasının olayın İsrail tarafından nasıl belli bir plan içinde yürütüldüğünü ortaya koyduğunu belirtti.
     İsrail'in bu saldırılarının bölgede istikrarı her zaman tehdit ettiğini vurgulayan Davutoğlu, "Ama 2008'den farklı bir Ortadoğu var şu anda. Ortadoğu halkları kendi kaderlerini, kendi geleceklerini tayin etme iradesi gösteriyorlar her yerde. Halkına hesap verme durumunda olan demokratik rejimler, bu tür durumlarda sessiz kalamazlar. Yeni Mısır yönetimi ve köklü bir demokrasiye sahip olan Türkiye Cumhuriyeti gibi, halkının genel eğilimleri doğrultusunda politika üretmek durumunda olan ve vicdanı öne çıkaran ülkeler bu tür saldırılar karşısında sessiz kalamazlar" diye konuştu.
     Daha önce 2008 yılında bir dışişleri bakanları heyeti oluşturularak Gazze'ye gidilemediğini anımsatan Davutoğlu, "Ama bugün, bölgenin değişen şartları açık bir şekilde şunu ortaya koyuyor ki, bölge ülkeleri, bölge halkları Gazze'deki bu insanlık trajedisine sessiz kalmayacaklardır" dedi.
     Gazze'de Başbakan İsmail Haniye'yle gelişmeleri müzakere ederek ateşkesin sağlanması yönünde istişarelerde bulunacaklarını belirten Davutoğlu, Filistin meselesinde çözüm olmaksızın ne Ortadoğu'ya ne de dünyaya barış gelmeyeceği mesajını da dünyaya iletmek istediklerini kaydetti.
     Sürekli ertelenen Filistin sorununun bölge için, dünya için başlı başına bir istikrarsızlık kaynağı olduğunu belirten Davutoğlu, son 20 yıldır birçok yöntem denendiğini, Filistin halkına pek çok söz verildiğini, ama bu sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini söyledi.
     Davutoğlu, "Artık Filistinlilerin kendi özgür vatanlarında, kendi sınırları içinde başı dik, onurlu bir biçimde yaşamalarının vakti gelmiştir. Gazze halkına da bu iradeleri doğrultusunda her zaman yanlarında olacağımız mesajını ileteceğiz, uluslararası topluma da bu konuda çağrıda bulunacağız" dedi.
     Gazze ziyareti sonrasında D-8 zirvesi için Pakistan'a geçeceklerini de anımsatan Davutoğlu, toplantıların iki gün süreceğini, perşembe günü Türkiye'ye dönmeyi planladıklarını bildirdi.
    
     -"Bombalamaları ve kara harekatını mazur gösteremez"-
    
     İsrail'in kara ordusuyla Gazze'ye girebileceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, İsrail'in bu açıklamalarını kaygıyla karşıladıklarını bildirdi.
     Bütün uluslararası toplumun İsrail'in sürekli olarak kara harekatı yapma tehdidinde bulunmasını kaygıyla ve tepkiyle izlediğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
     "İsrail saldırganlığının bu aşamaya gelmesi İsrail için de olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Herkes şu anda, bölgedeki bütün aktörler, ülkeler sorumluluk duygusu içinde hareket etmek durumunda. Benzer saldırıların artması, tabii bölgeden, Gazze halkından, uluslararası toplumdan İsrail'in daha da izole olması, İsrail'e daha da büyük tepkiler verilmesi sonucunu doğurmaktan başka bir işe yaramaz. Hiçbir gerekçe sivillerin bu kadar yoğun olduğu bir bölgeye ayrım gözetmeksizin yapılan bombalamaları ve kara harekatını mazur gösteremez. Bu da son derece açıktır."
     Suriye muhalefetinin oluşturduğu yeni yapıyı Türkiye'nin tanıdığının anımsatılarak, bu tanıma konusundaki gelişmelerin nasıl olacağının sorulması üzerine de Davutoğlu, "Bu konuda her zaman Türkiye, Suriye halkının yanında olmuştur. Doha'da yapılan toplantı sonrasında da yeni oluşan Suriye koalisyonuna da verdiğimiz desteği açıkladık. Suriye Ulusal Konseyi'ne desteğimiz devam ediyor. Bu konuda Suriye halkının temsilcilerinin aldığı her kararı biz desteklemeye devam edeceğiz" dedi.
        
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER