ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 21:34

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KKTC'de

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, KKTCde

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ta müzakere sürecinde önemli bir dönem yaşandığını belirterek, "Böyle bir dönemde omuz omuza yürümek önemlidir" dedi.


Bakan Davutoğlu, KKTC'deki temasları çerçevesinde KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile makamında bir araya geldi. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta müzakere sürecinde önemli bir dönem yaşandığını vurgulayarak, böyle bir dönemde omuz omuza yürümenin önemli olduğunu söyledi.
Rum tarafı ile ortak metin konusunda sağlanan mutabakatta, tüm siyasi parti liderlerinin ve yetkililerin kararlılığını görmenin iftihar vesilesi olduğunu kaydeden Davutoğlu, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm konusunda adaya umutlu geldiğini, bunu pekiştirerek dönmekten mutluluk duyduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne yönelik olarak Türkiye'nin ortaya koyduğu tavrın kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, çözümün, Kıbrıslı Türklerin uluslararası hukukun bir parçası olması yolundaki önemli adımlardan biri olduğunu kaydetti.

Kıbrıs konusunda bugüne kadar varılan yakınlaşmaların esas alınması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, "Türkiye Hükümeti'nin bu konudaki tavrı bizi destekleyici ve cesaretlendiricidir. Bu süreci birlikte yürüttüğümüz sürece Kıbrıs Türk halkının çıkarlarının daha iyi korunacağı konusunda şüphemiz yoktur. Sizi burada görmekten mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, daha sonra KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ile makamında bir araya geldi. Siber'e, Soma'daki facia nedeniyle gönderdiği taziye mesajı için teşekkür eden Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı'nda Kıbrıs konusunda yapılan görüşmenin oldukça yararlı olduğunu da söyledi.

Meclis Başkanı Siber de yapılan ziyaretlerin halkta umut yarattığını belirterek, Kıbrıs Türk halkının çözüm yolundaki iradesini canlı tutmaya devam ettiğini, Kıbrıs müzakerelerinin olumlu şekilde sonuçlanmasını dilediğini vurguladı.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşecek olmasının çözüm yolunda büyük bir ivme kazandıracağını düşündüğünü kaydeden Siber, ziyaretin çözüm adına önemli olduğunu ifade etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER