ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 20:24

Dışişleri Bakanı Davutoğlu İtalya'da konuştu


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansı'nın üçüncüsünün Türkiye'de yapılması için çağrıda bulunduklarını belirterek "Muhtemelen üçüncü toplantı da Türkiye'de gerçekleşecek" dedi.

İlki geçen yıl Paris'te yapılan İtalya'nın ikincisine ev sahipliği yaptığı Libya'ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansı'na katılan Davutoğlu, burada gerçekleştirdiği ikili temasların ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Libya krizinin ilk anından itibaren Türkiye'nin Libya halkıyla tarihi bağlardan ötürü yoğun bir ilişki içinde olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bu sene devrimin 3. yıl dönümü. Libya'ya bu anlamda destek veren, özelikle Libya'nın güvenlik yapılanmasına destek veren ülkeler olarak bugün bir kez daha bir araya geldik ve burada Libya'nın geleceği, güvenliği, istikrarı bağlamında bütün ülkeler yaptıkları ve yapmakta olduklarını dile getirdiler. Biz de zaten Libya ordusu ve polisine kapsamlı eğitim programlarıyla destek veriyoruz" diye konuştu.

Tarihi bağların ötesinde Libya'nın bugün de çok kritik bir coğrafyada Türkiye'nin Akdeniz'de dolaylı bir komşusu olduğunu ve istikrarıyla da Kuzey Afrika ve Orta Afrika'yı etkileyebilecek son derece önemli ve büyük bir ülke olduğuna dikkati çeken Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

"Tarihi bağlarımız var, devrim sonrası bayrağa baktığınızda da ay yıldızla bezenmiş olarak o tarihi bağları hatırlatan güçlü sembollerle birbirimize bağlanmışız. O yüzden Libya ile ilgili her konu bizi de ilgilendirir. Üçüncü toplantının Türkiye'de yapılması için çağrıda bulunduk. Muhtemelen üçüncü toplantı da Türkiye'de gerçekleşecek."

İkili temaslar

Konferans dolayısıyla çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirme fırsatı da bulan Bakan Davutoğlu, temasları hakkında bilgi verdi.

ABD, Rusya, Yunanistan, İtalya, Katar, Mali, Çad dışişleri bakanları ve Libya Başbakanı Ali Zeydan ile görüşen Davutoğlu, "Dolayısıyla çok geniş kapsamlı istişarelere bir vesile teşkil etti bu toplantı. Her biri ile ayrı konuyu ele aldık. Sayın Kerry ile Irak, Ukrayna ve Suriye'deki son gelişmeleri ve bu anlamda ortak yapacağımız faaliyetleri ele aldık. Sayın Lavrov ile temelde Ukrayna konusunu kapsamlı bir şekilde ele aldık. Kırım'daki gelişmeleri ele aldık. Çad ile özellikle Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki son gelişmeleri konuştuk" ifadesini kullandı.

İtalya'da kısa bir süre önce dışişle bakanlığı görevine gelen Federica Mogherini ile de ilk ez görüşen Davutoğlu, "En kısa zamanda yeniden bir araya gelme kararı aldık. Özellikle İtalya'nın AB'deki dönem başkanlığı esnasında Türkiye'nin müzakerelerde fasılların açılması konusunda Türkiye'yle işbirliği konusunda güçlü sözlerle destek verdiler" dedi.

Katar ve BAE Dışişleri bakanlarıyla Körfez'deki ve özellikle Suriye bağlamında Ortadoğu'daki gelişmeleri ele aldıklarını, Mali ile de oradaki istikrardan duydukları memnuniyeti ifade ettiklerini aktaran Davutoğlu, "THY'nin Mali seferlerinin önümüzdeki aylarda başlaması konusunda bir mutabakat sağladık. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Topçu ile de onun yanında görüştük. İnşallah mayıs ayında Mali'ye uçuşlar için tarih aldık. Gördüğünüz gibi Afrika'dan Asya'dan Avrupa'dan dostlarımızla bir araya geldik" bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İtalya Dışişleri Bakanlığındaki Libya'ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansı ve bu kapsamda ikili temaslarını tamamladıktan sonra Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin Roma şubesini ziyaret ederek burada açılan ressam İsmail Acar'ın "Sultanlar Roma'da" isimli sergisini gezdi.
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER