ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 19:45

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İtalya'da


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna konusunda Türkiye'nin ilkeli bir tutum içerisinde olduğunu belirterek, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve siyasi birliği bizim için elzemdir" dedi.
İtalya'nın evsahipliği yaptığı Libya'ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansına katılan Davutoğlu, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Ukrayna ve Kırım'da son yaşanan gelişmelere ilişkin Türkiye'nin tutumu sorulan Davutoğlu, "Biz en başından itibaren Ukrayna konusunda ilkeli bir tutum içerisinde olduk. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve siyasi birliği bizim için elzemdir. Bu çerçevede Sayın Başbakanımız'ın Sayın Putin ile yaptığı görüşmede de bunu vurguladık, bugün ben de Sayın Lavrov'a bir kez daha ifade ettim. Temaslarımız, benim Kiev'de yaptığım temaslar da bu temel prensip etrafındadır. Tabii aynı zamanda Kiev'de Ukrayna'nın bütün kesimlerini temsil eden bir siyası yapılanma ve hükümetin oluşması önemlidir" dedi.
Komşu olarak Rusya'nın Ukrayna'daki halklarla olan yakın temasını, tarihi bağlarını bildiklerini dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin de tarihi bağları olduğunu ve hem Rusya hem de Ukrayna'ya komşu bir ülke olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktardı.
Kırım'ın kendileri için Ukrayna'nın bir parçası olarak, Ukrayna'nın Karadeniz'deki bir barış yarımadası haline dönüşmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Buradaki Rus, Ukraynalı, Tatar gruplar, topluluklar barış içinde yaşamalı ve güzel bir örnek teşkil etmeliler. Dolayısıyla bugün ve daha önce de görüştüğümüz bütün taraflara herhangi bir oldu bittiden kaçınılması, Kırım'da ve Ukrayna'da uluslararası hukuk temel esaslarına ve sınır bütünlüğüne saygı gösterilmesi hususunda telkinlerde bulunduk ve bunu da sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.
Ukrayna'ya bağlı Kırım'da 16 Mart'ta yapılacak referandum öncesi Kırım parlamentosundan bugün Rusya'ya bağlanma yönünde çıkan karara değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Bugün alınan karar, erken alınmış ve istikrara hizmet etmeyecek bir karar. Çok kısa bir sürede bir ülkenin kaderiyle ilgili bir karar, sadece Kırım'ı değil Ukrayna'yı da etkileyecektir. Böylesi kararlardan kaçınmak gerekir. Diplomasiye şans vermek lazım, bu sorunların diplomasi ile aşılabileceği kanaatindeyim. Burada iki temel ilke esastır, bugün burada Sayın Lavrov'a da Sayın Kerry'ye de vurguladım. O da Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve Kiev'de herkesi içine alan, kapsayıcı, kimseyi, Doğu ve Güney Ukrayna'yı da dışlamayan bir hükümet yapılanmasının sağlanması ve bu hükümetin ülkeyi en kısa sürede seçime götürmesi. Bu prensip etrafında çözüm bulunabilir. Ümit ederiz ki, Ukrayna farklı çıkarların çatıştığı bir alan değil, ortak vizyonların buluştuğu bir alan olur. Kırım da bu anlamda, bu ortak vizyondan istifade eder."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER