ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 19:17

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İtalya'da


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Montrö ilkelerinin açık olduğunu ve Türkiye'nin harfiyen uyguladığını belirtti.
İtalya'da düzenlenen Libya'ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansı'na katılan Davutoğlu, ikili temaslarının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
ABD gemilerinin Karadeniz'e doğru yola çıktığına dair haberlerin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "Boğazlardan geçecek, geçmesi muhtemel gemiler konusunda Montrö ilkeleri açıktır. Montrö ilkelerini biz harfiyen uygularız. Gürcistan savaşında bunu herkes gördü. Uluslararası hukuka her zaman saygılı olduk ve özellikle de boğazlar ve Türkiye'nin egemenliği söz konusu olduğunda bunlardan hem taviz vermeyiz hem de muhatap olduğumuz anlaşmaları uygular ve o anlaşmalar temelinde hareket ederiz" dedi.
Rusya'nın son dönemde Karadeniz'de Türkiye kıyılarına paralel şekilde geliştirdiği istihbarati uçuşlara ilişkin soru üzerine de Davutoğlu, "Uçuşlarla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri, Hava Kuvvetlerimiz, herhangi bir tedbir alınması gerektiğinde bunu zaten yapıyor. Bu da herhangi bir ülkeye karşı değil" diye konuştu.
Karadeniz'in uzun zamandır barış ve istikrar denizi olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Bu bağlamda bütün Karadeniz'e kıyı ülkelerin buna özen göstermeleri önemli ve gösterdiklerini de düşünüyorum. Normal askeri pratikleri içerisinde bazı uçuşlar olabilir. Bunlar karşılıklı hudutlara ve egemenlik alanlarına saygı esasında olmalı. Şu anda böyle bir kriz görmüyoruz. Karadeniz'de söz konusu olağanüstü bir durum yoktur. Olmaması için de çaba sarf ediyoruz. Ne Ukrayna ile Rusya arasında ne NATO ile Rusya arasında ve herhangi ülke grupları arasında çatışma olması Türkiye'nin hiç arzu etmediği bir gelişmedir"
-Kıbrıs müzakereleri-
İkili temasları çerçevesinde Yunanlı mevkidaşı Evangelos Venizelos ile de bir araya gelen Davutoğlu, Güney Kıbrıs'taki hükümet krizinin müzakereleri nasıl etkileyeceği yönündeki soru üzerine, "Çapraz ziyaretler, bildiğiniz gibi bizim ortak teklifimizdi, eylül ayında New York'ta. İkimiz de bunun gerçekleşmiş olmasından duyduğumuz memnuniyeti ifade ettik. Gelişmeler de şu anda olumlu. Güney Kıbrıs'ta bir hükümet krizi söz konusu, zaten zor kararlar almak gerektiğinde bazı siyasi krizleri de göze almak icab eder. Bu anlamda bir barış sürecinin Güney Kıbrıs'a, KKTC'ye kriz değil istikrar getireceğine inanıyoruz. Kriz olmadan da bunların aşılabileceğini düşünüyoruz. İkimizin görüşmesinde Güney Kıbrıs'taki siyasi konu gündeme gelmedi, daha çok müzakere ağırlıklı konuştuk" dedi.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER