ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 19:29

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Van'da


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Allah bir daha hiçbir kardeşimize, dindaşımıza, insanımıza Halepçe gibi katliam yaşatmasın" dedi.
Van'daki temaslarının ardından partisinin düzenlediği mitinge katılmak üzere Erciş'e giden Davutoğlu, Cami Meydanı'nda vatandaşlara seslendi.
Ercişlilerin yoğun katılım gösterdiği mitingde, Erciş'in bir irfan, ilim ve tevhid kenti olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin 12 yılda yapılan hizmetlerle nasıl bir kudrete eriştiğini en iyi Ercişlilerin ve Vanlıların takdir edeceğini söyledi.
Van'da yaşanan ikinci deprem sırasında Erciş'te olduğunu anımsatan ve o acı sırasında Vanlı kardeşlerinin yanında olduğu için Allah'a şükrettiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:
"Şimdi geldiğimde o günle karşılaştırdığımda farkı görüyorsunuzdur. O zaman insanların gözlerinde kayıpların verdiği hüzünler vardı. O acılara rağmen bizi bağrınıza basmıştınız, kucaklaşmış ve birlikte ağlamıştık. Ama bugün sizlerin yüzlerini gülerken gördüğüm için Allah'a hamdediyorum. Bu millet o kadar aziz ki bir uzvu yaralandığında topyekün harekete geçer. İktidarımız tüm insanların acısını paylaşır ve her türlü sıkıntısında yanında olur. Bizim iktidarımızın farkı budur. Devleti devlet yapan vatandaşını aç ve açıkta bırakmamaktır. Depremde 28 bin konut yapıldı. Her bir dersliğin yerine 3 derslik yapıldı. Kamu binaları yenilendi. Şimdi soruyorum bu acıyı paylaşırken sizinle olan bizler, acı sonrasında tüm ihtiyaçlarınızı yerine getiren başbakanımızdan hükümetimizden razı mısınız? Bu hükümetin, vatandaşların arasında yarattığı tefrikayı bitirmek için başlattığı çözüm sürecinden memnun musunuz? Bu ülkede kardeşliğin egemen olmasını istiyor musunuz? Biz de yürekten söylüyoruz ki bu talepleriniz yerine gelene kadar gözümüze uyku haramdır."
Davutoğlu, geçen yıl birilerinin ülkeye fitne sokmak istediğini, çözüm sürecini durdurmaya çalıştığını ancak Van'daki, Erciş'teki insanların milli birlik politikasına sahip çıktığını ve çıkmaya devam ettiğini bildirerek, mart ayı içinde çok önemli üç günün bulunduğunu, bunlardan birinin de Halepçe katliamının yıl dönümü olduğunu anımsattı.
Halepçe'deki Kürtlere, insanlık vicdanını kanatan şekilde kimyasal silah kullanılmasının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Halepçe'deki şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah bir daha hiçbir kardeşimize, dindaşımıza, insanımıza Halepçe gibi katliam yaşatmasın. Dün ve bugün Van'da önemli misafirlerimizi ağırladık. Dün, İran ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla Van'da bir araya geldik, bugün Barzani'yi ağırladık. İşte bizim ulaşmak istediğimiz ufuk bu. Hangi dili konuşursa konuşsun, bu toprakların bütün insanlarına saygımız sonsuzdur. Ama kim kendi halkına kimyasal silah kullanırsa, hangi dilden ve kimlikten olursa olsun onun karşısında olacağız. Nerede olursa olsun insanlar bir acı yaşandığında, bilsinler ki Anadolu toprakları onların da topraklarıdır ve bağrımız onlara sonuna kadar açıktır. Nasıl Halepçe'de olan katliamda gelen insanlara kucağımızı açtıysak, aynı şekilde kendi halkına acı çektiren Esed'in de karşısında duracağız. Suriye'den gelen insanları bağrımıza basan politikadan razı mısınız? Zalimin karşısında durmamızdan, Somali'ye, Bosna'ya sahip çıkmamızdan razı mısınız? Allah ezanları bu topraklarda susturmasın, ezanların, susmasının sağlanmak istendiği topraklara ulaşacak kadar bizleri güçlü kılsın."
Davutoğlu, birilerinin yürütülen politikalardan rahatsız olduğunu ancak bu politikalardan vazgeçmeyeceklerini bildirerek, vatandaşların desteği devam ettiği sürece hiçbir zaman mazlum insanların haykırışına duyarsız kalmayacaklarını dile getirdi.
Gelecek hafta Çanakkale destanının yıl dönümü olduğuna işaret eden Davutoğlu, Van'da cepheye mühimmat taşırken donarak şehit olan 120 kahraman çocuğun hikayesini anlattı.
Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Van'dan Edirne'ye kadar Musul'dan Erbil'e, Saraybosna'ya kadar, Yemen'den Kırım'a kadar bütün topraklardan yüzbinlerce ecdat Çanakkale'ye doğru, omuz omuza yürüdü. Bu ülkede ezan susmasın, iman cevheri yok olmasın diye savaştı. Giderken sağına ve soluna bakmadan, yanındakiler Kürt mü, Türk mü diye sormadan, hep birlikte şehadete yürüdüler. Tek bir ideal için tek yürek olarak yürüdüler. Biz de onların torunları olarak hep beraber Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, Boşnak'ı herbir etnik kökenden insanlarımıza Çanakkale bilinciyle yürüyeceğiz. Gezen yıl istendi ki hükümet sarsılsın, iftiralarla sarsıntı geçirsin ama bunu başaramadılar. Geçen yıl yani 2013 yılı çözüm süreciyle anılacak, hiçbir gencimizin toprağa düşmemesiyle anılacak."
Davutoğlu konuşmasının ardından Ankara'ya gitmek üzere Van'a hareket etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER