ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 19:07

Diş her şeyin habercisi

Diş her şeyin habercisi

Ağız ve diş sağlığı bozuklukları farklı rahatsızlıkları da tetikliyor


Erzurum Diş Hekimleri Odası doktorlarından Alper Eminoğlu, ağız ve diş sağlığı bozukluklarının birçok farklı rahatsızlığı tetikleyebileceğini ve kişinin toplum içerisindeki özgüvenini zedeleyebileceğini belirtti.

Tütün ve alkol kullanımı, beslenmede yapılan yanlışlar, oral hijyene dikkat edilmemesi, başlamış olan sorunların tedavi ettirilmesi gibi nedenlerin ağız ve diş sağlığının bozulmasında en önemli sebeplerden olduğunu dile getiren Erzurum Diş Hekimler Odası Alper Eminoğlu, gerekli önlemlerin alınıp, oral hijyene dikkat edildiğinde ağız ve diş sağlığının daha uzun süreli korunabileceğini söyledi. Ayrıca ailelerde düzenli diş fırçalama ve ağız bakım alışkanlıklarının çocuklara erken yaşlarda aşılanması gerektiğini vurgulayan Eminoğlu, “Yemek yeme, konuşma ve estetik görünüm açısından büyük önemi olan ağız ve diş sağlığımıza dikkat ettiğimiz sürece uzun seneler sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip bir şekilde yaşayabiliriz. Fakat dikkat edilmediği durumlarda sadece dişlerimizi değil kalp, böbrek, damar yolları ve beslenme düzenimizde de rahatsızlıkların önünü açmış oluruz. Dişlerimizde oluşabilecek mekanik sorunlar, iltihaplanmalar, çürükler tüm yaşantımızı ve sağlığımızı olumsuz etkiler.” dedi.

Eminoğlu, dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı: “Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizin iç yüzeylerini, dış yüzeylerini, çiğneyici yüzlerini ve dilinizin üstünü fırçalayın, ara yüzlerde diş ipliği kullanın. Asla başkasının diş fırçasını kullanmayın. Yılda en az bir kez diş hekimi muayenesi yaptırılmalı. Kola ve benzeri asitli içecekleri asla tüketilmemeli. Kalsiyum içeren yiyecekler tercih edilmeli balık, süt ve peynir, şeker tüketimi minimuma indirilmeli. Şekerli gıdaların tüketilmesinin ardından dişler fırçalanmalı, fırçalanma yapılamıyorsa ağız çalkalanmalı. Sigara içilmemeli. Eğer sağlıklı bir yaşam ve de sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız sigaraya kesinlikle hayır demelisiniz. Sigara kullanımı dişlerinizde sararma ve kararmaya, diş etlerinizde iltihaba, ağız kokusuna ve akciğer kanserine neden olabilir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER