ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 22:28

"Dirilişin Adı: Rabia"


Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, "Mısır'ın seçilmiş ve meşru liderlerine darbe planlayan, uygulayan ve onaylayan iradeyle Suriye devrimini karalayan, boğmaya çalışan, Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda farklı isimlerle kurulan karanlık çeteleri destekleyen, Gezi olaylarını tertip eden, en son arkamızdan vurulan zehirli bir hançer gibi sahneye konulan tertiplerin arkasındaki iradenin hepsi aynıdır" dedi.
Ördekli Kültür Merkezi'nde AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolları'nca düzenlenen "Dirilişin Adı: Rabia" konferansında konuşan İşbilir, 2010 yılının aralık ayında Tunus'ta başlayan, Suriye'de ve Mısır'da geri döndürülmeye çalışılan baharın kışa çevrilmeye uğraşıldığını söyledi.
İslam dünyasının yüz sene önce felç edilen iradesinin dirilip yeniden kontrolü ele geçirmesine engel olmayı amaçlayan güçlerin olduğunu belirten İşbilir, "Mısır'ın seçilmiş ve meşru liderlerine darbe planlayan, uygulayan ve onaylayan iradeyle Suriye devrimini karalayan, boğmaya çalışan, Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda farklı isimlerle kurulan karanlık çeteleri destekleyen, Gezi olaylarını tertip eden, en son arkamızdan vurulan zehirli bir hançer gibi sahneye konulan tertiplerin arkasındaki iradenin hepsi aynıdır. Hiç farkı yok bunların. Bunları ayrı görmek, gaflet, ayrı göstermeye çalışmak hıyanettir. Aynıdır bunlar çünkü sevinenler ve üzülenleri görüyoruz, bunların amaçları tektir" şeklinde konuştu.
Suriye ve Mısır ile Türkiye'nin arasındaki coğrafi sınırın bir anlamı olmadığını vurgulayan İşbilir, "İslam aleminin tamamının ayağa kalkması için bugün tüm gücümüzle Mısır'ı destekliyoruz. Özümüzden, içimizden kopan asırlar önce yaşamış bir annenin adından ilham alınarak bulunan Rabia işaretinde toplanan bu sempatiyi bu yüzden aksiyona dönüştürmeye çalışıyoruz. Onun için Suriye'yi savunuyoruz" ifadelerini kullandı.
İşbilir, "Bugün bir siyasi parti lideri Bursa'yı ziyaret etti. Suriye'nin sınırının güneyinde 20 bine yakın Türkmen katledildi. Niye sesiniz çıkmadı? Hani siz Türkçüydünüz? Hani siz Türkmen beyiydiniz? Sahte milliyetçiliklerle sahte İslamcılıklarla karın doymaz, hakiki, hasbi olmak gerekir" diye konuştu.
- "Yeni bir Türkiye, yeni bir İslam dünyası inşa ediliyor"
"Türkü Kürte, Arapı Türke düşman ettiler" diyen İşbilir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gazze'ye, masumlara, mazlumlara yardım götüren gemilere otoriteyi hatırlattılar. Olacak şey değil. Abdülkadir Molla ve arkadaşlarını uyduruk mahkemelerde savaş suçlusu ilan ettirip idam ettirdiler. Sesleri çıkmadı. Mısır, Suriye ve bu olaylar nasıl da herkesin foyasını meydana çıkardı. İşte bu musibet zamanları, elekten geçirilme zamanlarıdır. Tüm bunları reddediyoruz, lanetliyoruz. Şimdi yeni bir şark doğuyor, yeni bir Türkiye, yeni bir İslam dünyası inşa ediliyor. Bu inşa hareketine hep birlikte katılacağız."
İşbilir, Mursi ve arkadaşlarına, Mısır halkının iradesine, oylarına sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti hükümetini her fırsatta kötülendiğini fakat bu süreçte Mursi ve yönetimine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden başka sahip çıkan idare olmadığını ifade etti.
Yakın tarihin en büyük felaketinin Suriye'de yaşandığını dile getiren İşbilir, "Oradaki insani felaketi gözlerden uzak tutmak için 3 yıldan beri bizim basının bir kısmı, küresel ve bölgesel güçler, takla üstüne takla atıyorlar, basınla oynuyorlar, medyayla, bizim algılarımızla oynuyorlar ve Suriye'deki insani trajediyi hep örtmeye çalışıyorlar" dedi.
İşbilir, Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda kalan Filistinliler'in açlıktan, soğuktan ve saldırıdan dolayı kampın dışına çıktığını, ülkelerinden kaçarak Suriye'ye gelen Filistinli mültecilerin bir kez daha mülteci olduğunu, tarihin en büyük insani dramının yaşandığı Suriye'ye önümüzdeki günlerde büyük bir insani yardım kampanyasının başlatılacağını da sözlerine ekledi.
İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) Türkiye Temsilcisi Ahmet Yusuf'un da konuşma yaptığı konferansa, AK Parti milletvekilleri Mustafa Öztürk, Hakan Çavuşoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER