ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:53

'Dinleme, iç politikaya dönük değil dış kaynaklı'

Dinleme, iç politikaya dönük değil dış kaynaklı


Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in koruma amiri Recai Birgün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlenmesinin iç politikaya yönelik olmadığını belirterek, dış kaynaklı olduğuna inandığını söyledi. Önemli olanın, burada bilgileri korunacak kişinin iyi korunması olduğunu dile getiren Birgün, teknoloji neyse bunu kullanarak koruma yapmak gerektiğini kaydetti.

Birgün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, katıldığı bir televizyon programında ofisinde ve evinde dinleme cihazlarının bulunduğuna yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Türkiye'de Ecevit döneminde bu kadar yaygın bir dinleme usulü olmadığına dikkat çeken Birgün, Başbakanlığa geldiği zaman jammer cihazları aldırdığını ifade etti.

Bunların, dinlemeyi etkileyen bir sistem olduğunu anlatan Birgün, "Bakanlar Kurulu toplantısı olduğu sırada jammer kullanıyorduk. Bombaya karşı da hareket halinde jammer kullanıyorduk. O zaman Türkiye'de yaygın dinleme fobisi yoktu." dedi.

Başbakan'ın dinlenmesinin, iç politikaya yönelik olmadığını düşündüğünü dile getiren Birgün, bu dinlemenin dış kaynaklı olduğuna inandığını vurguladı. Birgün, şöyle devam etti: "Tabii ki iç elemanlar kullanılarak oraya yerleştirildi muhakkak. Türkiye'nin, özellikle bu Suriye konusunda, İran konusunda, Patriotlar konusunda, Kuzey Irak'taki son gelişmeler konusunda gerçek niyetinin ne olduğunu ben eminim ki dış güçler çok merak ediyorlar. Alacağı kararlar, hangi adımları atacak. O açıdan çok kritik bir dönemden geçiyor Orta Doğu ve Türkiye haliyle. Buna dayanarak, ben bu dinlemenin iç kaynaklı değil dış kaynaklı olduğuna inanıyorum."

"Dinlemeye ilişkin teknolojiyi vatandaşlarımız bilse emin olun içinden bile düşünmez artık." diyen Birgün, dinleme tekniğinin bu kadar geliştiğini ifade etti. Birgün, "Bahçede de yürüseniz bu dinleme tekniği var, kapalı yerde dinleseniz var. Bunun en doğru yolu, bu teknolojiye karşı yine bir teknolojiyle karşı koymak. İçeriyi sürekli böceklerden arındırmak, içerde sürekli frekans karıştırıcı cihazlar bulundurmak, özel odalarda. Gerçekten çok özel şeyler konuşulacaksa, odaların bu şekilde korunaklı hale getirilmesi lazım dinlemeye karşı. Yoksa teknoloji o kadar gelişti ki oturduğunuz yerde telefonunuzdan dinliyorlar. Uzaktan dinleme cihazları var. Bu teknolojinin önüne geçmek çok zor. Bunun da yöntemleri var tabi. Önemli olan, burda bilgileri korunacak kişinin iyi korunması. Teknoloji neyse bunu kullanarak korumak." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER