ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 17:16

"Din adamları görgüleriyle örnek olmalı"


Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya, din görevlilerinin toplumların kandilleri olduğunu söyledi. Kaya, "Toplumun kandilleri olan din adamları bilgi ve görgüleri ile halka örnek olmalı." dedi.

Palandöken Müftülüğü'nün davetlisi olarak Erzurum'a gelen Davut Kaya, Selimiye Camii'nde Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulunduktan sonra müftülük personeline, 'Örnek Din Adamı' konulu konferans verdi. İmam- hatip ve hafızların peygamberlerin varisleri olduğunu hatırlatan Kaya, toplumun bütün kesimlerine hitap eden ve onlarla içli-dışlı olan imam hatiplerin görgü, bilgi ve kültürleri ile model olmalarının gerektiğini ifade etti.

Din görevlilerinin topluma karşı önemli görev ve sorumlulukları da bulunduğunu söyleyen Kaya, "Biz din görevlileriyiz, din görevliliğinin de bir sorumluluğu var. Sorumlu olduğumuz bölgelerde hizmeti en iyi şekilde yapmamız gerekiyor. İyi bir hizmet sunumu yetişmiş, kaliteli eleman ile ve güzel bir sunumla gerçekleşmektedir. Bu nedenle donanımlı olmalıyız. Kendimizi her alanda geliştirmeliyiz. Bilgi, görgülü, kültürlü insanlar olarak toplumun önünde model kişiler olmak mecburiyetindeyiz." dedi.

İmam hatiplerin mesleki bilgilerinin başında Kur'an-ı Kerim'i çok iyi derecede bilip, okumalarının gerektiğine de vurgu yapan DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Kaya,"Mesleki bilgimiz iyi olmalıdır. Mesleki bilginin başında da Kur’an-ı Kerim vardır. Allah Kuran’ın indirildiği gibi okunmasını sever. Kişi Kuran’ı okurken kendisini değil Allah kelamını okumalıdır. Kur’an-ı çok bağırarak okumaya gerek yoktur. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’i okurken sesimizin yettiği kadar okumalıyız." diye konuştu.

Kaya, daha sonra Palandöken Kız Kursu konferans salonunda, ilçe müftülüğüne bağlı Kur'an kurslarında okuyan öğrencilere "Kur'an ve Hz. Muhammed (sav) " konulu bir konferans verdi.

Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, öğrencilere ve müftülük çalışanlarına yönelim eğitim amaçlı konferansların belirli aralıklarla devam edeceğini belirtti. Baytar, "Hedefimiz her ay sahasında uzman olan hocalarımızla öğrenci ve personelimizi buluşturmak. Bu ayda her zaman dinlediğiniz, okuyuşlarıyla örnek aldığımız, bu işin duayenlerinden Davut Kaya hocamızı öğrencilerimiz ve personelimizle buluşturarak Kaya hocamızdan istifade etmek istedik." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER