ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:03

Dilipak: "Önce suçumuzu kabul edeceğiz"

Dilipak: "Önce suçumuzu kabul edeceğiz"

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Abdurahman Dilipak, Kürt sorunu ile ilgi toplum olarak suç işlendiğini söyledi.


Ökkeş Koska / YAZETE.COM

İslami Kanaat önderleri bir araya gelerek Kürt sorunu ve İmralı görüşmeleri hakkında görüşlerini deklare ettiler. Toplantıya katılan Abdurahman Dilipak, ırkçı, şoven, ulusalcı davranışlardan vazgeçilmesi ve suçumuzu kabul etmemiz gerektiği ifadelerini kullandı.

Sivil Dayanışma Platformu'nun organizasyonuyla İstanbul'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri, Kürt sorunu ve İmralı görüşmelerini masaya yatırdı. Kanaat önderleri, "Barış, İslam temelleri üzerinde kurulmalıdır. Bu şekilde kalıcı barış sağlanmış olur." görüşünde birleşti.

Fatih'te gerçekleştirilen toplantıda Kürt sorununda gelişen barış sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulunuldu. Kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Kürt sorunu ve İmralı görüşmeleri ele alındı.

Hazırlanan ortak metni Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan okudu.

Bildiride, "Yeni bir çağın arifesindeyiz. Küreselleşme ile beraber ulus devlet siyasetleri yolunda gitmiyor. Bu siyasete bağlı uluslararası ilişkiler, adalet paylaşımı, insan hakları ve özgürlükler pratiği, mülkiyet dağılımı ve eşitlik anlayışı artık büyük bir kriz içindedir. Dünyanın yeniden şekillenmeye başladığı bir tarihsel dönemde ülkemiz açısından da çok önemli değişim ve karar süreçleriyle yüz yüzeyiz. Türkiye sorunlarıyla yüzleşiyor, kabuğunu kırmaya çalışıyor. Tarihinden ve coğrafyasından kaynaklanan değerinin farkına varıyor ve yeni bir vizyon geliştiriyor. Ülkemizin arzulanan seviyeye yükselebilmesi, küresel bir aktör olabilmesi ve güç dengelerini kendi lehine çevirebilmesi için yapısal sorunlarını aşması, yüklerinden kurtulması ve istikrara kavuşması gerekiyor. Eşitlik, özgürlük ve adalet gibi bütün bireylerin ve toplumsal kesimlerin kabullenebileceği değerler etrafında yeni bir bakış açısı oluşturulmalıdır. Bu çerçevede başlatılan görüşme sürecinin önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. İçeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü provokasyonlara karşın, bu sürecin kararlılıkla yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Artık milletimizin bir can kaybına bile tahammülü kalmamıştır. Müslüman milletimizin etnik temelli, mezhep temelli, ideolojik temelli ayrıştırmalara tahammülü yoktur." görüşü dile getirildi.

Sorunların İslam kardeşliğiyle aşılabileceğine dikkat çeken Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Necati Ceylan, "Yaklaşık 100-150 yıldır devam eden problemler dışarıdan ithal edilmiştir. Bu sorunların çözümü İslam kardeşliğiyle olacaktır. Çözümü istemeyen kesimlere İslam kardeşliği dediğimizde rahatsız oluyorlar." dedi. Ceylan, çözüm için İmralı görüşmelerini olumlu bulduklarını belirterek, Kürt sorunu çözülmeden büyük devlet olunamayacağını sözlerine ekledi.

Irkçı, şoven, ulusalcı davranışlardan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Gazeteci Yazar Abdurahman Dilipak da, "Doğduğumuz zamanı ve toprağı biz seçmedik. Sınırın diğer tarafındaki kardeşlerimizin sorunları da bizim sorunlarımız. Bu sorunlar birbirini destekleyen sorunlar. Onlarla da ilgilenmeliyiz." ifadelerini kullandı.

DİLİPAK: "ÖNCE SUÇUMUZU KABUL EDECEĞİZ"

Barış ve adaletin olmadığı toplumlarda özgürlüğün güvence altında olamayacağını söyleyen Dilipak, " Yaptığımız çözüm diğe toplumlar tarafından kullanılmalı ve örnek olmalı, Hz Yusuf nasıl kendisini kuyuya atan kardeşlerini affederken "Geçmişte olan geçmişte kaldı" dediyse biz de böyle yapacağız." dedi.

Dilipak: "Toplum olarak önce suçumuzu kabul etmemiz gerekir birileri biz istemesek de bizim adımıza suç işledi. Peygamberimizin ahlağını ahlak edinmedikçe toplum olarak olgunlaşamayız" ifadelerimi kullandı. 

Ensar Vakfı Başkanı Cenk Dilberoğlu ise, Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına aynı huzur ve barışın yaşanması için atılacak her türlü adımı desteklediklerini vurguladı. Atılan adımların sonuçsuz kalmasını istemediğini belirten Dilberoğlu, "Gelişmeler toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenmeli." dedi.

"BU DEFTER ÇOK KİRLİ"

ÖZGÜR- DER Başkanı Rıdvan Kaya: Ülkede çok acı ve zulüm yaşandığını ve kirli sayfaların kapanması için iyi bir fırsat yakalandığını söyledi.

Kaya: "Bu defter çok kirli. Bu ülkede sadece Kürtler zulüm görmedi. Türklere zulmedildi. Bu olayları ortaya çıkaran mantığı sorgulamak gerek. Ulus milliyetçiliği sorgulamak gerek. Hükümeti bu anlamda destekliyoruz. Başbakan Kürt sorunu bitmiştir diyor ama okullarda hala ‘Ne mutlu Türküm diyene’ gibi bir ırkçı söylem devam ediyor. Ulusçuluğun, milliyetçiliğin kökünün kazınması gerek. Türk devleti mantığıyla, Kürt devleti mantığıyla değil İslami kimliğimizle çözüm mümkün olur." ifadelerini kullandı.

Kürt sorununun yeni bir toplumsal sözleşmeyle kalıcı bir hukuka bağlanacağına inandığını ifade eden Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aydemir de, "Tüm kesimlerin sorunlarını çözebileceğimizi düşünüyorum. Başlatılan bu süreci tüm çalışmalarını destekliyoruz. Çözümün değerlerimiz ekseninde ilerlemesini arzuluyoruz." şeklinde konuştu.

Toplantıya bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. 

twitter.com/okkeskoska

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER