ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

Dilimlenerek tüketilen ekmek, tazeliğini koruyor

Dilimlenerek tüketilen ekmek, tazeliğini koruyor


Türkiye Fırıncılar Federasyonu verilerine göre, Türkiye'de her gün 6 milyon ekmek israf ediliyor. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresinin yaklaşık 36 saat olduğunu belirten uzmanlar ise ekmeğin dilimlenerek tüketilmesinin bayatlamayı geciktirdiğini dile getiriyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin halk ekmek fabrikası olan Bursa Ekmek ve Besin Sanayi A.Ş (BESAŞ) Mustafa Bektaş, Cihan Haber Ajansı muhabirine ekmeğin tazeliğini korumanın tüyolarını açıkladı. Ekmeğin yeterince soğuduktan sonra aşırı nem kaybına meydan verilmeden ambalaj yapılması gerektiğine dikkat çeken Bektaş, ekmeğin küflenmemesi için buharlaştırılmaması gerektiği kaydetti. Ekmeğin dilimlenerek tüketilmesinin bayatlamayı geciktirici bir etken olmasının yanı sıra, ekmek israfını azaltmada iyi bir alışkanlık olduğunu anlatan Mustafa Bektaş, soğuk ekmeğin de 'bayat ekmek' anlamına gelmediği, ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanacağı hatırlattı.

"KURUMUŞ EKMEĞİ BUHARLA TAZELEŞTİREBİLİRSİNİZ"

Kuruyan ekmeğin, nemini kaybeden ekmek olduğuna işaret eden Bektaş ev hanımlarına taze ekmeğin nasıl muhafaza edilmesi konusunda şu tüyolara sıraladı: "Kuruyan ekmeği canlandırmak için bir tencereye az miktar su koyun ve kaynatın. Su buharı çıkmaya başladığında tencerenin üzerine bir süzgeç yerleştirin ve kuru ekmekleri koyun. Buhar ekmeğe yavaş yavaş nüfuz ettikçe ekmek kaybettiği nemi alacak ve yenilecek kıvama gelecektir. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresi, yaklaşık 36 saattir. Ekmek kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Sıcak ekmekler soğuduktan sonra naylon torba içinde kapamalı bir kapta saklanabilir. Ekmek yeterince soğumadan konursa buhar nedeniyle küflenir. Ekmek tüketilirken, bazı kişiler kabuğunu sevdikleri için veya ekmek içi sıcakken hamur olduğundan önce ekmeğin kabuğunu koparıp yerler, bu durumda ekmek daha kolay bayatlar. Çünkü su kaybı kolaylaşır, kurur, kolayca ufalanır. Ekmeği bozulmadan buzdolabında saklayabiliriz. Böylece küflenmesini önlemiş oluruz. Ancak tazeliği doğal olarak azalacaktır. Bu ekmekler yine kızartılarak veya ısıtılarak rahatlıkla yenebilir. Eğer derin dondurucumuz varsa ekmeği -21 derecede taze olarak uzun süre saklayabiliriz."

"İYİ EKMEĞİN ÜST KABUĞU KIZARMIŞ, ALT KABUĞU İSE DÜZ VE AÇIK RENKTEDİR"

Türkiye'de oldukça fazla tüketilen ekmeği alırken bazı özellikleri göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret eden BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, bir ekmeğin iyi olup olmadığını anlamanın kolay olduğunu söyledi. Bektaş şöyle devam etti: "İyi ekmeğin üst kabuğu kızarmış, alt kabuğu ise düz ve açık renktedir. Ekmek kabuğunun üstünde kabarcıklar ve şişlikler bulunmamalıdır. Bütün yüzeyin görünümü aynı olmalı ve kabuğunun kesinlikle yanmamış olması gerekmektedir. Çünkü ekmeğin üstünün yanık olması, fazla ısıya maruz kalıp çok çabuk kızardığını, içinin ise hamur kaldığını gösterir. Ayrıca tadının ekşi ve yapısının esnek olması gerekir. Ekmeklerde en yaygın görülen bozulmaların başında küflenme gelmektedir. Pişirme esnasında oluşan sıcaklık derecesi, ekmeğin içinde ve dışında bulunan küf sporlarını öldürmeye etkili olsa da pişen ekmeklere sonradan bulaşmalar olabilmektedir. Ekmeklerde küflerin gelişmesini; pişirme işleminden sonra ekmeklere yoğun küf sporlarının bulaşması, ekmeklerin dilimlenmesi. Ekmeklerin özellikle ılık iken paketlenmesi ve ekmeklerin ılık ve nemli ortamda saklanması etkiliyor. Ekmeğin kabuk kısmında bağıl nem yüzde 90'ın altında kaldığı takdirde küflenme olayı büyük ölçüde azalır. Küflenmenin belirli bir süre önlenebilmesi için; ekmeklere küf sporlarının bulaşmasının mümkün olduğu kadar önüne geçilmesi, paket içine konulacak ekmeklerin süratle ve yeterli ölçüde soğutulması, yüzeydeki küflerin elektronik ısıtma ile yok edilmesi gerekir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER