ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 17:47

''Dilimizin Coğrafyası'' konferansı


Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, ''Dili sadece lisan olarak kullanmak yerine, araştırarak içinde barındırdığı hazineye ulaşmalıyız'' dedi.
    
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesi'ce Hendek Ticaret Merkezi konferans salonunda düzenlenen ''Dilimizin Coğrafyası'' konferansında konuşan Kaçalin, her peygamberin üstün özellikleri bulunduğunu, Hz. Muhammed'in mucizesinin dil olduğunu söyledi.
    
''Bizim peygamberimizin üstünlüğü dildir'' diyen Kaçalin, Müslümanların da dil konusunda ilerlemesi gerektiğini anlattı.
    
Dilin sadece Çince, Farsça, Moğolca demek olmadığına dikkati çeken Kaçalin, şöyle konuştu:
    
''Toplumu, insanı, duruşu, kıyafeti algılamak gibi düşünülmeli. Örnek olarak, bir anne bebeğinin neyi yemek istemediğini bilir, deneyimlediği için dilinden anlar. İşaret dili, ıslık dili gibi pek çok dil var. Dil mucizesini 'kapalı kapının arkasındaki bilgi hazinesine ulaşabilmek' diye algılayacağız. Dili sadece lisan olarak kullanmak yerine, araştırarak içinde barındırdığı hazineye ulaşmalıyız.
    
Orta Asya kültürünün yaşandığı bölgeye 'Türkistan' deniliyor. Türkistan bölgesinin merkezi ise Kaşgar'dır. Zamanın tıp, coğrafya, kimya gibi araştırma konuları, yazmalar burada toparlanırdı.''
   
  Prof. Dr. Kaçalin, konferansın sonunda Türkçe konuşulan Orta Doğu, Orta Asya ve Uzakdoğu bölgelerini harita üzerinde göstererek anlattı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER