ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:28

"Dilek olayı toplum vicdanına bir tokattır"

"Dilek olayı toplum vicdanına bir tokattır"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan Bayraktar ve kanserli kız arasındaki diyaloga tokat gibi cevap!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Başbakan Erdoğan ve Erdoğan Bayraktar vardı. Kılıçdaroğlu konuyla ilgili "Dilek'e yapılan muamele toplum vicdanına atılan bir tokattır."dedi.

İşte konuşmasından satırbaşları;

DEMOKRASİ TEHLİKEDE

Bir ülkeyi saygın kılan unsurların başında o ülkenin sanatçıları gelir. Bir ülkenin birikimidir sanatçılar. Nerede olursa olsun hangi çağda olursa olsun sanata ve sanatçıya değer veren ülkeler dünya tarihinde önemli bir çıtayı atlamışlardır. Sanatçıyı cezalandıranlar ise kendilerini tarihin önünde yargılamışlardır.

Sanatçılarını yargılayanlar kendilerini tarih önünde yargılıyorlardır. Sağlıklı çalışan demokrasilerde sanatçılar el üstünde tutulurlar... Eğer siz onları hapislere atacaksanız, olmayan bağımsız yargıyı sanatçıları hapise atmak için kullanacaksanız o ülkede demokrasi tehlikede demektir.

Türkiye böyle bir tabloyu haketmiyor. Sanatıyla sanatçılarıyla ses getiren bir ülke hapis cezalarını haketmiyor. Onu yargılayan yargıç kendisini yargılamıştır.

"ULUDERE'NİN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR"

Geçen gün Sayın Başbakan dedi ki; TSK hükümetin verdiği kararlarla hareket ederler dedi. TSK elbetteki siyasi makama bağlı olarak çalışırlar ama yasalara aykırı olmamak koşuluyla. Ben bu kürsüde defalarca Uludere faciasının sorumlusu kimdir diye sordum. Şimdi Başbakan itiraf etti, 'Biziz' diyor... Çünkü biz talimat verden TSK harekete geçmez diyor. Uludere faciasının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve onun hükümetidir.

SOSYAL DEVLETİN AMACI GÜÇSÜZÜ KORUMAK DEĞİL Mİ?

Kanser ilacını bulamıyor. Güçsüz, Sosyal Devlet Koruması altında olması gerekiyor. Nereye el atıyorsa sorununu çözemedi. Belediyenin, caminin önünde bekledi. Biliyordsunuz kanser hastaları kalabalığa karışmazlar, korunmaları için. Ama o herşeyi göze aldı bakanı yakaladı. Bakana derdini anlattı. Bakan da dedi ki; "Al bu parayı, başka ne yapacağım. Paraları da düşürme"

"DİLEK BAKAN'A DERSİNİ VERDİ"

21. YY Türkiye'sinde yaşıyoruz. Buna karşılık Dilek kardeşimiz o bakana da onun gibi düşünenlere de çok güzel ders veriyor. "Ben dilenci değilim sayın Bakan" diyor. "İnsanlık konusunda bir kez daha hayal kırıklığına uğradım, görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda" diyor... O bakan bir eli yağda bir eli balda olan bakandır. O üniversite öğrencisinin tedavi için verdiği mücadeleyi anlayacak kapasitede değildir. Ancak para sıkıştırır avucuna.

Sosyal Devletin amacı güçsüzleri korumak değil miydi? Tam tersine baştan savıyorsunuz siz onu. İnsanlıktan nasibini alamayanlar Dilek'in halinden anlayamazlar. Dilek Özçelik kim? Birimizin kızı, birimizin gelini olacak, birimizin yeğeni... Bizden birisi... Umutla geleceğe bakan birisi. Siz ona bu muameleyi yapıyorsanız diğer vatandaşlara kimbilir neler yapıyorsunuz. AKP'nin gerçeği budur!. Dilek'e yapılan muamele toplum vicdanına atılan bir tokattır.

YALANCIDAN BAŞBAKAN OLMAZ

Sözde 18 yaşına kadar tüm çocuklar parasız tedavi edilecektir. Gidin çocuğunuzla bakın bakalım paralı mı değil mi? Ne demiştim, yalancıdan Başbakan olmaz.

SAĞLIKTA KATILIM

Sağlıkta 10 ayrı işlemden katılım payı alınıyor. Üç ayrı yerde de parayı ödetiyorlar. Hastaneye gittiğinde ve eczaneye gittiğinde para alıyorlar. Aylığından da aynı ilaç için kesinti yapıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilaç karaborsası diye bir şey yoktu. İlk kez bunların döneminde oldu. Pahalı ilaçlar karaborsaya düştü. 

Özel hastaneler için yüzde 90'a varan fark, tetkik ücreti farkı, erken muayene farkı, öncelikli tetkik farkı alıyorlar.

Bütün bu gerçekleri bilmek zorundayız. Dilek olayı nasıl patladı? Asıl tartışmamız gereken nokta bu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilaç karaborsası diye bir kavram yoktu. Pahalı ilaçlar karaborsaya düştü. İnsanlar tedavi olmak için karaborsadan ilaç temin ediyor.

BAHÇELİ DÖNEMİNİN İNCELENMESİ

AKP iktidarı şantaj yaparak Bahçeli dönemini inceleteceğini söyledi. Şantaja asla izin vermeyiz. Aklın başına yeni mi geldi? Yolsuzluktan beslenen yolsuzluğun üzerinde gidemez. Sen daha kendi mal varlığının hesabını veremedin. Neyin hesabını soruyorsun? Sen kamu kurumlarını peşkeş çekmedin mi? Bu millete kul hakkını nasıl yedin bunun hesabını ver. Avukatları, hukukçuları sindirdiniz. Şimdi siyasetçilere geldi sıra. Sevsinler senin demokrasi anlayışını.

SEN HANGİ ÜLKENİN BAŞBAKANISIN?

Sen Rize'den yırtık ayakkabıyla geldin bu cumhuriyet seni başbakan yaptı. Kayseri'de küçük bir esnafın oğlu olan birini Cumhurbaşkanı yaptı. Bu cumhuriyet Tunceli'de bir esnafın oğlunu CHP genel başkanı yaptı. Şimdi kalkmışsın Cumhuriyeti silmeye kalkıyorsun. Sen hangi ülkenin başbakanısın? Senin gücün de yetmez boyun da yetmez. Erbakan'ın önünde diz çöküyorlardı arkasından hançerlediler, aynısını Türkiye Cumhuriyeti'ne yapmak istiyorlar. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER