ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 16:56

Dilek kaydırağı, Sevgililer Günü için hazırlandı


Urartu medeniyeti döneminde tanrılara adanan kurbanların kesildiği, günümüzde ise evlenmek isteyen kızların dilek tutarak kaydığı Van Kalesi'ndeki Analı-Kız Kanalı, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü'nce Sevgililer Günü için hazırlandı.
     14 Şubat Sevgililer Günü'ne sayılı günler kala, Van Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü tarafından Van Kalesi'nde bulunan ve dilek kaydırağı olarak da bilinen Analı-Kız Kanalı'nda çalışma başlatıldı.
     Urartular döneminde tanrılara adanan kurbanların kesildiği, günümüzde ise evlenmek isteyen kızların perşembe günleri, ''O yanım keçe, bu yanım keçe, elime helal süt emmiş biri geçe'' tekerlemesi eşliğinde kaydığı Analı-Kız Kanalı, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram'ın yaptığı çalışmayla Sevgililer Günü'ne hazır hale getirildi.
     Karabayram, Analı-Kız Kanalı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte asırlardır var olan bir geleneği yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, yaptıkları çalışmayla insanların ilgisini dilek kaydırağına çekeceklerine inandığını söyledi.
     Kaydırağın bulunduğu alanın temizletilerek kullanıma hazır hale getirildiğini anlatan Karabayram, ''Bu yıl Sevgililer Günü perşembe gününe denk geldiği için bizim açımızdan daha büyük anlam taşıyor. Çünkü perşembe günleri buraya gelen bekar kızların, dilek tutup burada kaydıktan sonra dileklerinin kabul olacağına inanılıyordu. Bu amaçla biz de 14 Şubat'ta buraya meşaleler bırakarak kaydırağın içini ve etrafını sevginin ifadesi olan güllerle donatacağız. Bu özel günde tüm sevdalıları, küskünleri, içinde az da olsa sevgi barındıran herkesi buraya bekliyoruz.''
     Karabayram açıklamasının ardından dilek tutup içine kırmızı ve beyaz gül bıraktığı kanalda kayarak tüm sevgilileri Van'a davet etti.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER