ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 00:08

DİGİAD'ın iftarı Diyarbakır'ın bütün renklerini buluşturdu


Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) verdiği geleneksel kardeşlik iftarında bütün kesimler bir araya geldi. İftarda siyasetçilerden kanaat önderlerine, sivil toplumdan iş dünyasına kadar binden fazla kişi birlikte orucunu açtı. İftara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Gazeteci-Yazar Cemal Uşşak'ın yanı sıra AK Parti ve BDP'li milletvekileri, seyda ve melleler, Süryaniler, Meryemana Kilisesi'nin Papazı, sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

Diyarbakır'ın Bağıvar Mahallesi'ndeki Beylerbeyi Garden'de verilen iftarda konuşan DİGİAD Başkanı Alaaddin Korkutata, davetlerine icabet edenlere teşekkür etti. Başbakanın risk alarak başlattığı çözüm süreciyle en huzurlu günlerin yaşandığını anlatan Korkutata, "İnsanlarda büyük moral oluştu. Bu süreçle birlikte dış ülkelerden bile bölgeye yatırımlar başladı, bu istikranın bir sonucudur. Güneş enerjisi tarım ve madencilik alanında yatırımlarına başlayanlar var. Onlarca firma yatırım için sırada olduğunu biliyoruz. Biz ülke insanı olarak farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp çözemeyeceğimiz meselenin olmadığını gördük. Bundan bir yıl önce iftar yemeğinde üzerimizden uçaklar geçiyordu. Büyük bir endişe vardı. Son zamanlarda provokatif birkaç olayın dışında ciddi bir olayla da karşılaşmadık. Bizim bağlı bulunduğumuz ve 52 bin işadamı üyesinin olduğu TUSKON her yıl milyon dolarlarca iş sözleşmeleri yapıyor." diye konuştu.

BAKAN EKER: SON 7 AYDA ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELDİK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise Diyarbakır'ı temsil eden bütün kesimlerin iftarda olduğunu belirterek bunu sağlayan DİGİAD'a teşekkür etti. "Güzel bir iftar buluşması oldu. Bu şehir hepimizin bildiği gibi yakın bir geçmişte kültürü çok basit unsurlara indirgenmeye çalışılmış olsa bile bunun çok ötesinde çok önemli bir yeri var." diyen Bakan Eker, şehrin 27 medeniyete ev sahipliği yaptığını surlarında insan kalbinin olduğunu vurguladı. Diyarbakır surlarında kalpte esasın barışın olduğunu dile getiren Bakan Eker şunları söyledi: "Bunun için de esasen barış var. Sevgi dolu bir kalbi andırıyor. Çünkü binlerce yıllar bir tarihi süreç içerisinde farklılıklar içerisinde barış içerisinde yaşabilmiş bir kalptir bu. Bizim çok uzun tarihi süreç içerisinde vatandaşların birbirleriyle bir sorunu olmadı. Bugün dahi hangi etnik kültüre sahip olursa olsunlar birbirleriyle bir sorunu yok. Çok uzun olmayan bir geçmişte Türkiye'nin yönetim ve idare rejiminin düzeninin insanlarıyla sorunu vardı. Vatandaşlarını adeta renklere, ırklara, kimliklere böle böle bunlarla bir sorun meydana getirdi. Son 7 ay içerisinde provokatif girişimleri rağmen önemli bir noktaya geldik. Temennimiz bunun nihayete ermesidir. Diyarbakır son 7 ay içerisinde geçen 30 yıl içinde hasret kaldığı, özlediği ama ulaşamadığı o karanlık döneminin aksine 7 ay içerisinde barışın sevginin hoşgörünün güven ve huzur ortamının yakalamış olmanın tadına vardı."

ŞİMŞEK: TÜRKİYE'DEKİ DEĞİŞİM KENDİSİYLE BARIŞIK BİR HAREKETLE GELDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye büyük bir değişim ve dönüşümün içerisine girdiğini belirterek bunun siyasi istikrarın yanı sıra kendisiyle barışık bir hareketle geldiğini kaydetti. Bakan Şimşek, "Türkiye'nin son 10 yılda dünya ülkeleriyle arayı kapatma hızlı dönemi oldu. Bugün avro bölgesinin kişi başına milli geliri 100 avro ise Türkiye'nin 50 avroya çıktı. Geçmişte bu 36 dolardı. 1996 yılında Türkiye'de milli gelir 198 milyar dolardı. 2000 yılında aynı. 2002 yılında 230 milyar dolardı geçen sene 800 milyar dolar olarak gerçekleşti. Arayı çok hızlı kapattığımız dönem yani. Türkiye batıyla arayı kapatıyor. Her alanda. Alt yapısıyla eğitimiyle ekonomisiyle. Bu bölge ise şimdi Türkiye'nin batısıyla arayı kapatıyor. Buraya huzurun gelmesiyle birlikte şimdi bu bölgede çok ciddi bir yatırım hamlesi söz konusu. Batman 100, Diyarbakır'da 300 yatırımcı yatırım için sıra bekliyor. Bu sadece iki il değil. Bütün bölgenin yaşadığı bir süreç. İki yıl öncesine değişen tek şey huzur ve güven... Çözüm sürecinde kalkınma hamlesi olacak, tersine göç olacak. Yani buraya bizim batıdan genç insanları çekmemiz gerekecek. Bu hayal gibi gelebilir ama olacak. Şimdi toprakla su bir araya geliyor. Dünyanın gıda ve endüstrisinin ihtiyacı için muazzam bir çıkış noktası. Kimisine göre son 40 yılda 400 milyar dolar kimisine göre 1 trilyon dolar harcadık. Bu para bundan sonra ülkemizin uzun vadeli geleceğine iş dünyasına gittiğini hayal edin bu bölge ve ülke fırlar." şeklinde konuştu.

BAKAN YILDIRIM: DİYARBAKIR'A YATIRIM YAPARKEN BÜYÜK DİRENÇLERLE KARŞILAŞTIK

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ise Diyarbakır'da çok önemli bir projenin başlangıcını yaptıklarını söyledi. Diyarbakır'ın gelecek 30 yılın ihtiyacını görecek çok modern bir havalimanını temelini attıklarını anlatan Bakan Yıldırım, "Diyarbakır'a yakışır çok güzel bir eser 300 milyon TL'ye mal olacak. Diyarbakır bunu hak ediyor. 10 yıldır iktidarda beraberiz. Arkamızda dağ gibi sorunların dağ gibi hizmetlere dönüştüğünü görüyoruz. Bunu Türkiye'nin her köşesinde hizmetler birer birer yükseliyor. 2003 yılında Diyarbakır'da toplam yolucu 200 bindi. Bugün 2 milyon, yani tam 10 katı. Bu hizmetleri Diyarbakır'a yaparken çok zorlandık. Büyük dirençlerle karşıladık. Makineler yakıldı, şantiyeler basıldı ama biz yılmadık. Çünkü insanımıza güveniyorduk. Diyarbakır'da 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı 45 km idi. 10 yılda 328 km ilave yaptık." ifadelerini kullandı.

UŞŞAK: BU ÜLKENİN DAĞLARINDA VE BAĞLARINDA ACI IZDIRAP VARDI

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Gazeteci-Yazar Cemal Uşşak ise bu ülkenin ve dağlarında ve bağlarında yıllarca acı ve ızdırabın olduğunu söyledi. İçinde bulundukları ayın huzur iklimi olduğunu anlatan Uşşak, "Her sene adeta bir bahar meltemi gibi semtimizi uğrayıp gidiyor. Geçtiğimiz günlerde bir dostum ifada etti. İstenmese de bu twitter üzerinden çok sevimsiz mesajlar olabiliyor. Ramazan ayında yüzde 80 bu hakaret sövgü mesajları ortadan kalktı diyor. İlk gazetecilik yıllarımda bir Ramazan dosyası hazırlamıştım. En son emniyet asayişe uğradım. Mübarek Ramazanda yüzde 80 nispetinde suçlunun azaldığını anlattı. Bu İslam Peygamberinin ifade ettiği 'Ramazan gelince şeytanlar bağlanır' hadisinin gerçeğini anlatıyor bize." diye konuştu.

Zaman zaman içimizdeki şeytanın etkisine girerek kardeşliği zedeleyen işler içine girilebildiğini anlatan Uşşak şunları söyledi: "Bunu toplum ve fertler olarak yapabiliyoruz. Dağlarında ve bağlarında acı ve ızdırab vardı. Bunu geride bırakacak bir teşebbüsün içindeyiz. Barış denen o nazenin şey sadece bir tarafın küçük bir zümrenin talep etmesiyle gelecek şey değildir. Hepimizin el elbirliğiyle selamete ermesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Kimlikleri farklı, kültürleri farklı, inançları farklı olabilir. Bizi farklı kılan yüce Rabbimiz. Maalesef bu açıdan bakamadık. Acı olsa da, bize zor gelse de. Bizi renkelerimizle farklı kılan O. Kürtçe, Lazca, Gürcüce O'na yalvarılsın istemiş. Ne var ki bu ülkenin dağında bağında bu yüce yaratıcının farklılığına tahammül edilmemiş." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER