ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 18:36

Didim'de 'Gezi direnişi' isimli karikatür sergisi toplatıldı


Aydın Didim Belediyesi'nin 18. Didim Barış Şenlikleri kapsamında Didim Gezi Platformu tarafından düzenlenen ve “Gezi” direnişi karikatür sergisi toplatıldı. Savcılık emriyle toplatıldığı öğrenilen eserlerin Didim İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.

Karikatürlerin toplanmasının ardından serginin organizatörlüğünü yapan çizer Mehmet Gölebatmaz’ın, avukatı eşliğinde Didim Emniyet Müdürlüğü’nde 'Devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla ifadesi alındı. Aynı zamanda avukat olan Gölebatmaz ifadesinde “Benim üzerime atılı olan suçlamayı kabul etmiyorum. Mesleğim avukatlık olsa da karikatüristim. Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarım yayınlanmakta, birçok müzede çalışmalarım bulunmaktadır. Karikatür eleştiri sanatıdır. Devlet büyüklerine kesinlikle hakaret suçu işlemedim, sadece yalakalık yapmıyorum. Sistemde eleştirilmesi gereken noktaları kendi dünya görüşüm ve sanatımla çiziyor ve sergiliyorum. Nitekim 28 Şubat “Postmodern” darbesine en sert eleştiriler getiren çizerlerden biriyim. Söz konusu sergiyi (bir karikatür de bana ait olmak üzere) üç yabancı ve tanınmış çizer arkadaşlarım olmak üzere toplam on çalışmayla oluşturdum. Tüm organizasyonu ben yaptım. Gerçekten atılı bir suçun işlendiği düşünülüyorsa sorumluluğun tümü bana aittir. Ben darbe dönemlerinde bile ifade vermedim, soruşturma geçirmedim.” ifadelerini kullandı.

Karikatürlerin toplatılması sonrası basın açıklaması yapan AK Parti Didim İlçe Başkanı Hilmi Erbaş, karikatürlerin kendi müracaatları doğrultusunda toplatıldığını söyledi. 18. Barış Şenlikleri kapsamında Altınkum’da sergilenen karikatürlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a hakaret’ içeren karikatürlerin yer aldığını bunu görünce durumu yargıya taşıdıklarını belirten Erbaş, “Karikatürler mahkeme kararı ile indirilmiştir. Didim’de oynanan bir oyun var bunun ayaklarını da belediye, marjinal gruplar ve ulusal basın oluşturuyor, yaklaşan yerel seçimler öncesinde ilçede siyasi ideoloji kargaşası yaratılmak isteniyor. Girişimlerin farkındayız oyuna gelmeyeceğiz, kamuoyu uyanık olmalıdır.” dedi.
Gezi karikatür sergisini düzenleyenlerle ilgili soruşturma açılan sergide Carlos Latuff, (Brezilya), Erdoğan Karayel(Almanya), Marco De Angelis (İtalya), Murat Ahmeti (Kosova) , Köksal Çiftçi, Kürşat Zaman, Mehmet Gölebatmaz, Menekşe Çam, Muammer Olcay, Sait Munzur’un eserlerinin yer aldığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER