ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 18:13

Didem Tuncay’dan üzücü haber

Didem Tuncaydan üzücü haber

Prof. Dr. Zengin, saldırıda yaralanan Didem Tuncay'ın sağ gözünde görme fonksiyonları açısından kalıcı bir hasarın oluştuğunu ifade etti.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği'ne yönelik olarak yapılan canlı bombalı saldırıda yaralanan gazeteci Didem Tuncay, yoğun bakımdan çıktı. Tuncay’ın sağlık durumu ile ilgili açıklamalarda bulunan Numune Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr Nurullah Zengin, “Sağ gözde 7 mm’lik şarapnel parçasının neden olduğu kalıcı bir hasar var. Sağ göz için kalıcı bir fonksiyon kaybı söz konusu. Kulak sinirlerinde etkilenme saptandı fakat kulağın gerek zarlarının gerekse sinirlerinin etkilenmesinin geçici olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

 Prof. Dr Nurullah Zengin, Didem Tuncay’ın sağlık durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tuncay’ın 1 Şubat Cuma günü meydana gelen patlamanın ardından hastaneye kaldırıldığını belirten Zengin, “Hem karın bölgesine hem sağ göz bölgesine ve vücudun yaralanan diğer bölgelerine yönelik genel cerrahi bölümü plastik cerrahi ve göz bölümünün katıldığı bir operasyonun gerçekleştirildi. Sonrasında yoğun bakıma izlemesine alındı. Hafta sonu yoğun bakım izleme süresince hastamızda hızlı bir iyileşme gözledik. Ve bu hızlı iyileşme sürecinin sonucu ayağa kalkıp, yürümesi mümkün oldu. Bugün itibariyle de hastamızı yoğun bakımdan çıkardık. Kendisi şu anda hastane odamızda tedavisine devam ediyor.” diye konuştu.

 Patlamanın etkisiyle Tuncay’ın yüzünün sağ bölümünde ve sağ gözünde ciddi yaralanmanın olduğunu belirten Zengin, “Hastanemizin göz bölümünün altı eğitim görevlisi ve ayrıca bu tür yaralanmalarda tecrübe sahibi olan GATA’dan iki öğretim üyesiyle birlikte kapsamlı bir değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirmede muayene bulgularının yanında göze yönelik ameliyat bulguları, radyolojik bulgular ve ayrıca hasta başında yaptığımız göz ultrasonu bulguları toplu olarak değerlendirildi. Değerlendirmeler sonrası 7 mm çağında bir şarapnel parçası sağ gözün ön tarafından göze girip arka tarafından çıkacak şekilde bir yaralanmaya neden olduğu anlaşıldı.” şeklinde konuştu.

Değerlendirme sonucunda Tuncay’ın görme fonksiyonlarında kalıcı bir hasarın oluştuğunu kaydeden Zengin, şunları ifade etti: “Arkadaşlarımızın tespiti görme fonksiyonlarının kaybıyla birlikte gerek cuma günü akşamı yapılan ameliyat gerekse bundan sonra yapılacak ameliyatlarla sağ gözün şekil bütünlüğünün sağlanabileceği yönünde oldu. Sağ göze bundan sonra yapacağımız tedavinin esas amacı bu gözün şekil bütünlüğünün sağlanması amacına yönelik olacak. Bunun dışında yine patlamanın etkisiyle sağ kulakta daha belirgin olmak üzere bir iki kulak zarında delinmenin olduğu tespit edildi. Ayrıca yine kulak sinirlerinde etkilenmesi saptandı fakat kulağın gerek zarlarının gerekse sinirlerinin etkilenmesinin geçici olacağını ve buralarda kulakta tam bir iyileşme sağlanacağını arkadaşlarımız bekliyorlar. Yine kulağa yönelik tedavimizde her iki kulağın tam iyileşmesi beklentisiyle devam edecek.”

Tuncay’ın gözüne yönelik planlanan cerrahi müdahalenin cuma günü yapılacağını aktaran Zengin, “Didem Tuncay’ı önümüzdeki hafta sonu da hastanemizde tutmayı planlıyoruz. Önümüzdeki hafta içersinde taburculuğu gündeme gelebilir her şey yolunda giderse.” diye konuştu.

Prof. Dr. Zengin, Didem Tuncay’ın psikolojik durumu ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu: “Geldiğine göre psikolojik durumu oldukça iyi. Biz tedavi ekibimiz içine özellikle Psikiyatri Bölümü'nden arkadaşları da kattık. Bu arkadaşlarımız hem kendisiyle hem de ailesiyle iletişim içindeler. Açıkçası olayı hatırlıyor, ifade edebiliyor. Her geçen gün bu konuda iyiye gittiğimizi büyük memnuniyetle ifade edebilirim.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER