ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 15:57

DHMİ 80. yılını kutluyor


Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), kuruluşun 80. yılını kutluyor. Samsun Çarşamba Havalimanı Müdür Vekili Ahmet Gündoğmuş, "2012 yılında havalimanımızı kullanan yolcu sayısı 1 milyon 230 bin olmuş, 2013 yılında bu sayının 1,5 milyona ulaşmasını umut ediyoruz." dedi.

Türkiye genelindeki havaalanlarında düzenlenen etkinliklere internet üzerinde videolu bir mesaj yayımlayan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, "DHMİ ailesi olarak Türk havacılığına çağ atlatan büyük dönüşümün bir parçası olmaktan büyük onur duyuyorum. 80 yılda alın teri ve emekleriyle DHMİ'yi adım adım zirveye taşıyan bütün mesajı arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Başarılarla dolu daha nice yıllara." diye konuştu.

(DHMİ) kuruluşun 80. yılı Samsun’da da değişik etkinliklerle kutlandı. Samsun Çarşamba Havalimanı Müdür Vekili Ahmet Gündoğmuş tarafından Atatürk Anıtı’na çelek konulması ile başladı. Havalimanında devam eden kutlamalarda konuşan Müdür Vekili Gündoğmuş, 20 Mayıs 1933 tarihinde Hava Yolları Devlet İşletmesi adı ile kurulan ve daha sonra Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü adını alan kuruluşun 80. yılını büyük bir sevinç ve gururla kutladıklarını dile getirdi. “İlk kurulduğunda havayolları ve havalimanları kurmak ve hava taşımacılığı yapmakla görevlendirilen kuruluşun bugünkü görevleri havalimanlarını işletmek ve hava seyrüsefer hizmeti sağlamaktır.” diyen Gündoğmuş, “Bugün 80 yaşında olan kuruluşumuzun özellikle son 10 yıllı göz kamaştırıcı başarılar içeriyor. Uçak ve yolcu sayısındaki inanılmaz artış, Sayın Bakanımız Binali Yıldırım’ın ‘Havayolu Halkın Yolu Olacak’ sloganının ne denli haklı oluğunun ispatı niteliğindedir.” dedi. Bakan Yıldırım’ın teşvik ve desteği, genel müdürlüğün de üstün gayretleri ile bazı bölgelere yeni havalimanları inşa edilirken atıl durumda olan havalimanlarının da yenilendiğine dikkat çeken Gündoğmuş şöyle konuştu: “DHMİ’de görevli personel de gerek yurt içinde gerekse yurt dışında düzenlenen kurs ve seminerler ile sürekli eğitimli olup, kalifiye personel niteliğindedir. Samsun ilimizde de havayolu kullanımı her geçen yıl artmakta olup, 2011 yılında 1 milyon 150 bin olan yolcu sayımız 2012 yılında 1 milyon 230 bin oldu. Havalimanımızı kullanan yolcu sayısının 2013 yılında 1,5 milyona ulaşmasını umut ediyoruz. Sayın valimiz, sayın büyükşehir belediye başkanımız, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının da destekleri ile yurt dışı charter seferleri düzenlenmektedir. Bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından pasta kesilerek kurum çalışanları ve misafirlere yemek ikram edildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER