ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Şubat 2013 Cuma 21:05

"DHKP-C de çökertilip adalet önüne çıkartılacak"

"DHKP-C de çökertilip adalet önüne çıkartılacak"


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ABD büyükelçiliği'ne intihar saldırısı düzenleyen teröristin DHKPC üyesi olduğunu hatırlatarak, bu örgütün de çökertilerek adalet önüne çıkartılacağını söyledi.

Arınç, AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Siyaset Akademisi'nde konuştu. Ankara'daki ABD Büyükelçiliği önündeki intihar saldırısını değerlendiren Arınç, saldırganın içeri giremeden üzerindeki bombayı patlattığını kaydetti.
Arınç, şöyle konuştu: "Özellikle bu tür eylemlerin bir ülkenin büyükelçiliğine karşı yapılmış olmasının aynı zamanda siyasi bir içerik taşıdığına dikkat çeken Erinç, şöyle devam etti: "Büyükelçilik kampüsü içine girme arzusu ile o sırada patlatılması ile etraftaki insanlara da zarar vermesine göre gerçek anlamda hangi mesaj vermek istedikleri mesajı güvenlik kuvvetleri ortaya çıkaracaktır."

"DHKP-C'NİN DE BİLİNMESİNDE FAYDA VAR"

Türkiye'de terör örgütü denilince PKK'nın hatırladığı günümüzde bu olay vesile ile DHKPC'nin de bilinmesinde fayda olduğunu vurgulayan Arınç, "Maalesef Türkiye'de sadece bu örgütler değil. alfabede harf kalmadı ki üçünü beşini bir araya getirmek sureti ile terör amacı ile kurulmuş bir kısmı dışarıdan idare edilen, bir kısmının da uzantıları Türkiye içinden olan sayısı birazda fazla terör örgütü var. Terör örgütü farklıdır, çıkar amaçlı suç örgütleri farklıdır, birbirlerinden amaç itibari ile ayrılırlar. Ama DHKP-C denince özellikle son yıllarda polislere karşı işlenmiş, mülki amirlere karşı işlenmiş bir çok suçu hatırlayabiliriz." diye konuştu.

"EYLEMLERİNİ DAHA ÇOK KADINLARLA YAPIYORLAR"

Terör örgütü DHKP-C hakkında bilgi veren Arınç, Dursun Karataş'ın kuruculuğunu yaptığı DHKP-C'nin eski DEVGENÇ'e dayandığını söyledi. Dursun Karataş liderliğinde kurulup ilk eylemini 1994 yılında yapan bu örgütün ilk eylemini de bir siyasiye karşı yaptığını anlatan Arınç, şunları kaydetti: "Bu eyleminde Adalet Bakanı Uşak Milletvekili Mehmet Topaç'a karşı suikast düzenlendi ve Topaç bu suikastta vefat etti. Örgütün asıl amacı mevcut anayasal düzeni silahlı halk ayaklanması ile yıkmak ve yerine Marksist Leninist bir ülke düzen ve komünist rejimi kurmaktır. Silahlı bir örgüttür genelde bütün desteği kamulaştırma adı altına gasplar banka ve kuyumcu soygunları yaparak buralardan elde ettikleri para ve yurt dışından bir şekilde elde ettikleri paralarla büyümekte ve maalesef eylemlerini daha çok kadın militanlarla daha sonra da erkek militanlarla sürdürmeye çalışmaktalar."

"HAYATİYETİNİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN ÖLDÜRÜYOR"

Ayrıca Sabancı suikastının da bu örgüt tarafından düzenlendiğini anlatan Arınç, bu kötü olayların Türkiye'nin büyümesini güçlenmesini hazmedemeyenleri ve kendi batıl inançları için bunların yanında bazı ülkelerin de Türkiye üzerinde ki emellerini yerine getirmek için bu eylemleri desteklediklerini ifade etti. 2008'de Karataş'ın ölümünden sonra bunu devam ettirenlerin olduğunu belirten Arınç, kendi hayatiyetini devam ettirmek için öldürmeyi ve bu eylemleri yaptıklarını dile getirdi.

Bu güne kadar DHKP-C tarafından 12 güvenlik görevlisi öldürülürken çok sayıda güvenlik görevlisini ise yaralandığını vurgulayan Arınç, tamamen silahlı bir terör örgüt olarak ortaya çıktıklarını dile getirdi. Arınç, bu örgütün de çökertilerek adalet önüne çıkartılacağını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER