ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 12:52

DHKP-C davası başladı

DHKP-C davası başladı


Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla geçen şubat ayında Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve Çanakkale'de, terör örgütü Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C)'nin memur yapılanması Devrimci Memur Hareketi'ne yönelik düzenlenen operasyonun ardından dokuzu tutuklu 16 kişinin yargılanmasına, Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Davanın ilk duruşmasını takip için Bursa Adliyesi'ne gelen Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, "Arkadaşlarımız, yedi aydır düşmanca tutuklandı. Biz yasadışı değiliz." dedi.

Ülke genelindeki DHKP-C operasyonları kapsamında 19 Şubat 2013'te düzenlenen operasyonlarda Bursa'da 6, Balıkesir'de 3, Kütahya'da 1, Eskişehir'de 1 ve Çanakkale'de 3 kişi gözaltına alınmış, 36 kişinin de ifadesine başvurulmuştu. Emniyetteki ifadeleri tamamlanan zanlılardan Derviş L., Mustafa T., Özgür Y., İsmail D., Emin Ali M., Gökhan T., Mehmet Cafer K., Erdoğan K. ve Ferhat D., silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanarak Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi. Zanlılar hakkında savcının yürütüğü soruşturmanın tamamlanmasından sonra dava açıldı. İlk duruşmadan önce KESK, Kent Meydanı'ndan Bursa Adalet Sarayı'na yürüyüş düzenledi. Genel Başkan Özgen de üyelerle birlikte yürüdü.

Adliye önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Lami Özgen, şunları kaydetti: "Elbette KESK olarak bize yönelik yapılan antidemokratik ve hukuksuz bu operasyonları gayet iyi biliyoruz. Oldukça tanığız. Adı ne olursa olsun, hangi gerekçelerle açılmış olursa olsun bu operasyonlar, birbirinin benzeri ve tekrarıdır. Kolluğun yıllardır KESK yöneticilerine ve üyelerine karşı geliştirdiği değişik kampanyalar ve uyduruk fezlekelerini, bunun iddianamelere dönüştürüldüğünü çok iyi biliyoruz. Hukuksuz bir şekilde sendikalarımız, işyerlerimiz ve üyelerimiz dinlenilmek suretiyle sözümona suç olan iddialar toplanıyor. Bunlar hukuki zemine dönüştürülmek isteniyor. Dinlediğiniz arkadaşlarda ne buldunuz? Hiçbir şey bulamadınız. Suç diye söylediğiniz şeyler, bizim her gün işyerlerinde, sendikalarda ve Türkiye kamuoyuna açık bir şekilde anlattığımız düşüncelerimizdir."

Operasyonlarla gözaltına alınan 16 kişinin haksız yere yargılandığını iddia eden Özgen, "Arkadaşlarımız, yedi aydır hukuksuz bir şekilde düşmanca tutuklanarak, peşinen cezalandırıldı. Biz hem güvenlik güçlerimizin ve hem iddia makamının hukuksuz tutumunu kınıyoruz. Biz yasadışı değiliz. Biz onların haksız yere ve uyduruk iddialarla tutuklandığını biliyoruz. Bu çerçevede arkadaşlarımızla kendimizi savunarak, kolluğun iddia makamıyla birlikte bize karşı yürüttüğü komploları boşa çıkartacağız. Arkadaşlarımız salıverilecek ve onlarla birlikte gideceğiz." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER