ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 16:21

Devletten çocukların et tüketmesi için destek talebi


Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, çocukların et tüketiminin sağlanması için devletin katkı yapmasını istedi.

Fazlı Yalçındağ, devletin çocuklar için farklı konu başlıkları altında ailelerine destekler verdiğini anımsatarak, “Devlet tarafından çocuklar için kreşler ve diğer yerlere verilecek paralar kadar bir bölümünün de et alınmasında ailelere verilmesi ve desteklenmesi gerekir. Biz bunu önemsiyoruz” dedi.

“Mensubum olduğum kurumda 180 kişiye yemek çıkıyor” diyen Yalçındağ, yemekte haftada iki gün süt ve süt ürünlerine yer verildiğini belirterek, “Bu diğer kamu kurumlarında da hassas hale getirilmelidir. Her şeyden öncede süt tüketimi artırılmalıdır.” diye konuştu.

Fazlı Yalçındağ, 1968 yılında ticaret lisesine giderken bir ödevi ile ilgili de bilgi vererek, şöyle konuştu: “O tarihlerde babamın Ankara Sıhhıye’de kasap dükkanı vardı ve kilosu 5 liradan et satıyorduk. Yanımızda çalışan kalfa 100 kilo, usta 200 kilo et parası kadar maaş alıyordu. Bugün ete pahalı demek yerine gelirleri sorgulamak gerekir. Eti tüketmemiz lazım. İmkan sağlanmalıdır. Kreşler ve diğer yerlere verilecek paralar kadar bir miktarda çocukların et tüketimi amacıyla et alınması için verilmesini önemsiyoruz.”

Hayvansal proteininler çocukların beyin gelişimi açısından önemli olunduğunun bilindiğine dikkat çeken Yalçındağ, “Et çok önemli gıda maddesidir. Çocukların gelişiminde, kansızlıkta birebir önemli gıdadır. Bu nedenle yemesi gerekir. Doğal dengedir. Vazgeçilmez yiyecektir. Sayın bakanımız 'et yiyenler, ot yiyenlere tarih boyunca hükmetmiştir' dedi. Biz de buna yürekten katılıyoruz.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER