ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 22:54

"Devleti kuran milli iradedir"


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Millete dayanmayan, toplumun desteğini almayan, kitleler tarafından onaylanmayan, milletin dinamiklerini hayata geçirmeyen, milletin gücünü işler hale getirmeyen bir devletin varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Devletsiz millet olabilir ama milletsiz, halksız devlet olmaz" dedi.
Yılmaz, Sivas Kongresi'nin 94. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, umutların tükendiği günlerde Sivas Kongresi'nde, umutsuz olmanın bu millete yakışmayacağının, milletin desteğini alan bir hareketin başarıya ulaşacağının yedi düvele haykırıldığını söyledi.
Sivas Kongresi'nin, birlik ve beraberlik içinde olan, yürekleri toplu vuran milletleri hiçbir şeyin sindiremeyeceğini gösterdiğini ifade eden Yılmaz, bu nedenle Sivas Kongresi'nin milletin tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.
Bakan Yılmaz, kongrenin, ülke tarihinin önemli dönüm noktalarından olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Belki, bazıları şöyle düşünebilir; 'Tamam anladık, Sivas Kongresi gibi tarihi olaylar çok önemli fakat her yıl bunu tekrar tekrar anmak zorunda mıyız?' Böylesi bir sorunun akıllara gelmesi doğaldır ancak nasıl hayatındaki önemli olayları hatırlamayan bir insan hafızasını kaybetmiş sayılırsa tarihini bilmeyen, önemli tarihi olaylar konusunda bilinçlenmeyen bir toplum da hafızasını kaybeder. Uzun dönemde de felaketlerle karşı karşıya kalır."
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kongrede, Misak-ı Milli sınırının milletin arzusu olduğunun ve bunun takipçisi olunacağının ilan edildiğini aktararak, "Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz. Etkin kılınacak tek kuvvet, milletin kuvvetidir. Hakim olunacak tek irade, milletin iradesidir. Bir millet olmak ancak ortak hafızanın yaşatılmasıyla mümkün olabilir. 94 yıl sonra Sivas Kongresi'ni hayırla yad ediyorum. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm katılımcılarını, rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.

-"Devleti kuran milli iradedir"

Kongrelerin ruhunun bugün de yaşadığına dikkati çeken Yılmaz, Sivas Kongresi'nden alınması gereken dersler olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Millete dayanmayan, toplumun desteğini almayan, kitleler tarafından onaylanmayan, milletin dinamiklerini hayata geçirmeyen, milletin gücünü işler hale getirmeyen bir devletin varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Devletsiz millet olabilir ama milletsiz, halksız devlet olmaz. 1919'da Osmanlı Devleti yıkılma durumuna geldiğinde bu millet, Erzurum ve Sivas Kongresi gibi oluşumlarla iradesini ortaya koyarak yeni bir devlet kurmayı başardı. Bunu sağlayan şey milletin iradesiydi. Devleti kuran milli iradedir. Sivas Kongresi'nden alınan kararlardan birisi özellikle önemlidir. Denilir ki, 'milli iradeyi hakim kılmak, temel esastır.' Ancak milletin iradesinin tecelli ettiği böylesi kongrelerle bir milet kendisine giydirilmek istenen kölelik elbisesini parçalar. Sivas Kongresi'nden alınan kararlarda yer bulan 'milli iradeyi hakim kılmak, temel esastır' ilkesi bugün de önemini koruyor. Milli irade, bin yıldır bu topraklarda yaşayan bu milletin tarihinden, kimliğinden, inancından, kültüründen beslenen bağımsız ve hür iradesidir. Dış güçlerin oyunlarına boyun eğmeme kararlılığını yansıtan iradedir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER