ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:55

"Devlet okullarında da veliler ittifak sağlarsa forma giyilebilir"

"Devlet okullarında da veliler ittifak sağlarsa forma giyilebilir"


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, devlet okullarında serbest kıyafet uygulamasının zorunlu tutulmayacağını, veli kararı ile formaya devam edilebileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep’e geldi. İlk olarak Vali Erdal Atay'ı ziyaret eden Bakan Avcı ve Bakan Şahin, Gaziantep’in eğitimdeki durumu ile ilgili Vali'den bilgi aldı. Bakan Avcı, tıpkı özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet kararını velilerin verebileceğini bunu sınırlayan herhangi bir engelin söz konusu olmadığını vurguladı. Avcı, "Özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet seçeneği var. Bunu engelleyen bir mevzuatımız yok. Devlet okulundaki veliler kendi aralarında anlaştıkları takdirde devlet okullarında öğrenciler forma giymeye devam edebilir." dedi.

Serbest kıyafet uygulamasıyla ilgili yönetmeliğe göre özel okullarda velilerin yüzde 60'ı forma giyilmesini istediği takdirde bu uygulamaya devam edilebildiğini anlatan Bakan Avcı şunları ifade etti, " Devlet okullarında da eğer veliler kendi aralarında anlaşıp 'formaya devam edelim ya da çocuklarımız serbest kıyafetle okula devam etsin' diyebilirler. Velilerin kendi hür iradeleri ile seçimlerine kimsenin diyeceği bir şey olmaz. Çünkü bu da netice itibariyle vatandaşın tercihidir, serbest seçimidir. Bu serbest kıyafetten geri adım anlamına da gelmez, tam tersine serbest kıyafet uygulamasının seçeneklerinin ne kadar geniş olduğunu gösterir. Veliler okul yönetimiyle birlikte anlaşarak forma konusunda bir ittifak sağlarlarsa formayı tercih ederlerse bunun önünde yasal bir engel yok.”

Bakan Şahin ise Gaziantep’in yaşadığı yoğun göç sonrası eğitimde istenilen yere gelemediğie dikkat çekti. Şahin, “Sayın Bakanım ile biz bütün Türkiye’yi dolaştığımız zaman, diğer birçok şehrin sorunu göç veriyor. Korkunç bir cazibesi var bu şehrin. O yüzden daha fazla derslik, daha fazla öğretmen, daha fazla başarı istiyoruz.” diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER